medyauzmani.com

Intel, gelecek yıl grafik kartları alanında lider olmaya hazırlanıyor!

Intel, Arc serisi ekran kartları ile pazara güçlü bir giriş yaptı. Ekim 2022’de Arc A770 ve A750 kartlarıyla kullanıcıların karşısına çıkan Intel, daha sonra yayınladığı sürücü güncellemeleri ile birden fazla kez karşımıza çıktı. Halihazırda piyasada bulunan kartlarını güncellemelerle geliştirmeye devam eden firma, bu alana yönelik yol haritasıyla da önümüzdeki yıllarda lider olmayı planlıyor gibi görünüyor.

Intel’in ekran kartı pazarındaki konumu nasıl?

Öncelikle belirtmek gerekir ki Intel’in çıkardığı ekran kartlarının her iki modeli de Nvidia ve AMD’nin üst model kartlarından ziyade orta segmentteki kartlara yanıt olarak geldi. Örneğin şirketin üst düzey kartı Nvidia tarafında RTX 3060’ın muadili ve ona göre fiyatlandırılıyor. Yani Intel şu anda yüksek performanslı kartlar geliştirmek yerine performans dengesini fiyatına göre yüksek tutmaya çalışıyor.

Ancak şirket, orta segment yerine yüksek kaliteli ekran kartı modelleriyle kullanıcıları buluşturmayı ve bireysel olarak diğer firmalarla rekabet etmeyi hedefleyerek bu durumu değiştirmek için çalışıyor gibi görünüyor.

Intel masaüstü ekran kartlarıyla ilgili sızıntılara göre şirketin yol haritası, 2024’ün ikinci çeyreğinde iki ekran kartıyla çıkmayı hedefliyor. Xe2-HPG mikroişlemci mimarisinden yararlanan bu kartlar, BMG-G10 model numaralarıyla Battlemage serisinde yer alacak. ve BMG.-G21.

Bu kartlara göre daha düşük performansa sahip olan BMG-G10, 150 watt yani TDP güç çekişine sahip ve ayrıca 6 GB VRAM ile gelecek. Şirketin yüksek ayarlayacağı kart BMG-G21, 225W TPP değerine sahip olacak ancak kartın hafızası hakkında henüz bir bilgi yok.

Sızdırılan bu yol haritasının 2022’nin üçüncü çeyreğinde yapıldığını da belirtelim. Takvimde 2024 yılı görünse de o zamandan bu yana bazı farklılıklar olmuş ve üretim sürecinde değişiklikler yapılmış olabilir. Yani şu anda planlama aşamasında görünen BMG-G10 ve BMG-G21 modelleri, gelecekte farklı bir zamanda ve farklı detaylarla karşımıza çıkabilir.

Peki Intel’den nasıl bir ekran kartı görmek istersiniz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın