medyauzmani.com

Intel Arc Alchemist güncelleme ile performans artışı sunacak

Nvidia’nın Tensor çekirdeklerinin Intel versiyonu olan Xe Matrix Extensions (XMX) ile donatılan Intel Arc Alchemist ekran kartları, yeni güncellemeyle gündeme geldi. Intel Arc Alchemist modelleri, güncelleme sayesinde yapay zeka (AI) performansını 2.7 kat artırmayı başardı. İşte detaylar…

Intel Arc Alchemist ekran kartları güncelleme ile performans artışı sağlayacak

Intel’in XMX adını verdiği GPU çekirdekleri, Stabil Difüzyon gibi AI iş yüklerini hızlandırma yeteneğine sahip. Ancak sürücülerin eski versiyonlarında Microsoft Olive desteği bulunmadığı için XMX çekirdekleri beklenen performansa ulaşamıyordu.

Intel Arch Alchemist ekran kartları güncelleme ile performans artışı sağlayacak

Intel’in en yeni Arc Alchemist sürücüleri, AI görüntü oluşturucu Stable Diffusion’da 2.7 kat performans artışı sağlar. Bu artışın bir kısmı Intel sürücü ekibinin iyi bildiği eski moda optimizasyon ile gerçekleşse de, artışın büyük bir bölümü Microsoft Olive sayesinde oldu. Microsoft Olive yazılımın ın temelde bir yapay zeka veya makine öğrenimi modelini alan ve ardından farklı donanımların onu hızlandırabileceği tüm yolları bulan bir algoritmaya sahip olduğunu belirtelim.

AMD tarafında ise AI için özel olarak hazırlanmış donanım bulunmuyor. Buna rağmen RDNA 3 mimarisine sahip ekran kartları, Stabil Diffusion gibi AI tabanlı işlemleri RDNA 2’ye kıyasla daha iyi performansa sahip.

Analistler, AMD’nin sürücülerini AI işlemlerinde optimize etmek için Microsoft Olive yerine kendi yöntemlerini tercih ettiğini belirtiliyor. Bununla birlikte, şirketin yakın zamanda Microsoft Olive ile yapay zeka performansını artıracağı tahmin ediliyor.

Siz Intel ekran kartlarındaki yapay zeka performans artışı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın