medyauzmani.com

İklim kriziyle mücadele için güneş jeomühendisliğini uygulamak – SDN

The Independent’tan Çağla Ren Haber’in haberine göre, iklim kriziyle mücadelede güneşi kısma yöntemi kullanıldı. Güneş jeomühendisliği olarak adlandırılan bu yöntemde birçok soru işareti bulunmaktadır. Yöntemin iyi ya da kötü sonuçlar doğurup doğurmayacağı şu an için bilinmiyor. Peki güneşi kısmak ne anlama geliyor ve bu yöntem gerçekten işe yarıyor mu? Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

Güneşi karartmak için dev balonlar kullanılıyor

Make Sunsets adlı bir çevre teknolojisi şirketi, iklim kriziyle mücadele ediyor. güneş Jeoloji mühendisliği yönteme başvurmak. Bu sayede güneşin etkilerini azaltacak olan kükürt dioksit ile dolu 1,8 metrelik helyum balonları Meksika’nın Baja California eyaletinde gökyüzüne fırlatıldı. Balonlar güneşin etkilerini uzaya geri yansıtacak ve sonuç olarak Dünya’nın atmosferi kasıtlı olarak değiştirilecek.

Güneş jeomühendisliği fikri ilk olarak 1989 yılında Harvard Üniversitesi’nden Profesör David Keith tarafından araştırıldı. O zamandan beri birçok kez bahsedilmesine rağmen, birçok bilim insanı sonuçların bilinmemesi riskini almak istemedi.

Uluslararası Bilimler Akademisi tarafından geçen yıl yayınlanan bir raporda, yöntemin iklim krizinin yol açtığı sonuçlar açısından araştırılması gerektiğini yazmıştı. Yine bu yöntemin ortaya çıkışı pek çok tartışmaya neden oldu. Ancak bu yöntemin kalıcı olmadığını belirtmek gerekir. Güneşin etkileri bir süre sonra yeniden yeryüzüne ulaşmaya başlar ve eski denge yeniden devam eder.

Güneş jeomühendisliği yöntemini uygulayan şirketin CEO’su Luc Eisman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Dünya’nın iklim kriziyle mücadele ettiği bu dönemde mevcut bir yöntemi denememenin hata olduğunu söyledi. Ayrıca, yöntemi olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde uyguladıklarını açıkça belirtin. Ayrıca yöntemin kalıcı bir etkisi olmadığı için firma önümüzdeki günlerde balon fırlatmaya devam edecek.

Güneş jeomühendisliği yöntemi doğada kendi kendine gerçekleşebilir

1991’de Filipinler’deki Pinatubo Dağı yanardağı patlayarak atmosfere 20 milyon tondan fazla kükürt dioksit saldı. Ertesi yıl, patlamadan sonra sıcaklıklar düştü.

İklim krizini önlemek için başka bir fikir, 1965’te Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Lyndon B. Johnson’a okyanus yüzeyinin düzleştirilmesi ve güneş ışığının atmosfere geri yansıtılmasının önerildiği bir raporda yer aldı.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce iklim kriziyle mücadele için neler yapılabilir? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın