https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » IBM binlerce kişiyi işten çıkarmaya karar verdi!

IBM binlerce kişiyi işten çıkarmaya karar verdi!

Dünyanın önde gelen teknoloji devleri, son dönemde yaptıkları toplu işten çıkarmalar nedeniyle gündemde. Şimdi IBM de bu şirketler arasına katıldı. Tanıtılmasının nedeni diğer firmalardan farklıdır. Detaylar burada…

IBM, 3.900 çalışanını işten çıkarmaya karar verdi!

Pandemi sona eriyor ve bununla birlikte teknoloji şirketleri, ihtiyaç ortadan kalktığı için personel sayısını azalttı. Son zamanlarda Meta, 11000, Microsoft 10000 ve Amazon 18000’i kaldırmaya karar verdi.

IBM'i işten çıkarmaya karar vermek

IBM, personel yavaşlaması nedeniyle toplam 3.900 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Teknoloji devi, geçtiğimiz yıllarda bulut teknolojisine daha fazla yatırım yapmak için iştirakleri Kyndryl ve Watson Health’i satmıştı. Burada çalışan çalışanlar satıştan sonra ana şirket olan IBM’de kaldı. Ondan sonra şirketin hiçbir yerinde kendilerine iş verilmedi. Bu nedenle atıl kaldılar.

Şirket, işten çıkarılan tüm çalışanlara toplam 300 milyon dolarlık güvenlik ödemesi yapacak. Çalışanların şirketten ne zaman ayrılacağı henüz bilinmiyor. Öte yandan yatırımcılar, şirketin yıllık kazanç hedeflerini tutturamadığı için bu kararın verildiğini düşünüyor. IBM, 2023 için 10 milyar dolar gelir hedefliyor.

Şirketler neden personel sayısını azaltır?

Geçtiğimiz yıllarda pandeminin etkisiyle insanlar evlerine kapandı ve bu süreçte elektronik cihazlara olan talep arttı. Bu durumda teknoloji firmaları arzı karşılamak için kadrolarını artırdılar. Son dönemde salgının bitmek üzere olmasıyla birlikte birçok ülkede normalleşme adımları atıldı.

Ancak satışlar düştü ve personel ihtiyacı ortadan kalktı. Bu nedenle şirketler, arz fazlası olan çalışanları toplu olarak işten çıkarıyor.

Peki sizler bu dava hakkında ne düşünüyorsunuz? IBM’in gelecekte hizmetlerini yeniden durdurmaya karar vereceğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünden bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın