medyauzmani.com

İBB yeni taksi modellerini tanıttı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda şehrin taksi ihtiyacını karşılamak için 15’e yakın girişimde bulundu. Bu projeler UKOME’da reddedildi. Ancak geçtiğimiz aylarda toplu ulaşımın artmasıyla atıl duruma gelen minibüs ve minibüslerin taksiye dönüştürülmesine onay verildi. İBB, yeni taksi modellerini de tanıttı. İşte tüm detaylar…

İBB yeni taksi modellerini tanıttı: Ne zaman hizmete girecek?

Yukarıda da bahsedildiği gibi yıllar içerisinde metro, metrobüs, tramvay ve vapur gibi toplu ulaşım araçlarının artması ile birlikte bazı minibüs ve minibüslerin yolcu kapasitelerinde azalma olmuştur. Nitekim 1803 minibüs ile 322 minibüsün taksiye dönüştürülmesine karar verildi.

Ardından İBB, yeni taksi dönemini başlatmak için UKOME’nin onayını beklemeden, bu 2000 adet 125 minibüs ve minibüsün dönüşümünü kullanarak projesini gerçekleştirdi. Bu doğrultuda yüksek kaliteli ve teknolojik taksi prototiplerini kullanıma sunmuştur.

Önümüzdeki Şubat ayı sonuna kadar 200-300 tanesinin yollarda olacağı, Nisan ayı sonuna kadar da tamamının aktif olarak faaliyette olacağı bildirildi. Peki yeni nesil taksiler ne vaat ediyor?

Sunulan prototipte Mercedes Vito’nun kullanıldığını görüyoruz. Ancak ilerleyen zamanlarda bu aracın denklemlerinin kullanıldığını görebiliriz. Ancak genel olarak Volkswagen Transporter benzeri araçlar yer alacak.

imm taksi

Çünkü açıklanan özelliklere baktığımızda aile gezileri için geniş iç hacim, engelli kullanımı ve çok sayıda çanta sağlayacağını görüyoruz. Elbette 7/24 izlenebilecek kamera ve panik butonu gibi güvenlik önlemleri hem vatandaşlar hem de çalışanlar için avantaj olacaktır.

İşte yeni taksinin başlıca özellikleri:

  • 8+1 kişi/taşıma kapasitesi ailelerin rahatlıkla binebilmesi için yeterlidir.
  • Engelliler için erişim merdivenleri
  • Sürücü ve yolcu arasında bas-konuş sistemi (sürücü kabini kapalı olduğu için ses mikrofon aracılığıyla iletilecektir)
  • Uygulama desteği
  • Yolcu kontrol panelinde konum takibi, ücret kontrolü ve araç sürücüsü bilgilerini görüntüleyin
  • Nakit, kart veya uygulama aracılığıyla ödeme yapın
  • güvenlik kameraları
  • Panik butonu
  • Şoförler, İBB Ulaşım Akademisi’nde 15 günün üzerinde eğitim alacak

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın