https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Hubble Uzay Teleskobu, UGCA 307 adlı galaksiyi görüntüledi.

Hubble Uzay Teleskobu, UGCA 307 adlı galaksiyi görüntüledi.

Yakın zamanda Hubble Uzay Teleskobu’ndan elde edilen bir görüntü, Dünya’dan görülebilen bir galaksiyi ortaya çıkardı. Paylaşılan bilgilere göre bilim insanları, Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak UGCA 307 galaksisini gözlemledi.

Hubble Uzay Teleskobu, UGCA 307 adlı galaksiyi görüntüledi.

Cüce galaksi olarak adlandırılan bir tür olduğu için bu galaksi sadece küçük bir yıldız grubu içerir. Bunlar birkaç milyar yıldıza sahip galaksiler olarak tanımlanır. Samanyolu’nda yüz milyarlarca yıldız olduğunu belirtmekte fayda var.

Hubble Uzay Teleskobu, UGCA 307 adlı galaksiyi görüntüledi.

UGCA 307, Samanyolu’nun aksine çok fazla dala sahip değildir. Görüntülenen galakside, yeni yıldızların oluştuğu parlak kırmızı bölgeler gibi görünen özellikler var. Yıldızlar gençken, yakındaki gazı aydınlatan ve parlak bir şekilde parlamasına neden olan ultraviyole ışık yayarlar.

Teleskoptaki Hubble’ın Gelişmiş Araştırma Kamerası (ACS) cihazı, insan gözünün elektromanyetik spektrumda algılayabildiği teknolojiyi içerir. Yetkililer, fotoğrafın bu teknoloji sayesinde ACS tarafından çekildiğini açıkladı. Kundağı motorlu silahlar, radyasyonun yıldız oluşum bölgelerinin etrafındaki toz bulutları üzerindeki etkisini görüntüleme yeteneğine sahip.

Hubble teleskopu üzerinde çalışan bilim adamları, “Bu görüntü, gökbilimcilere komşu galaksimiz hakkında bir fikir vererek, bilinen tüm yakın galaksileri keşfetmeye yönelik Hubble projesinin bir parçası” dedi. Bu Hubble projesi, Hubble gözlem planındaki kısa boşluklardan yararlanarak yakın galaksilerin kalan dörtte birini keşfetmek için yola çıktı.

Bu keşif hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın