medyauzmani.com

Hook isimli Truva atı Android cihazları tehdit ediyor!

Siber güvenlik uzmanları, verileri çalabilen, kişisel bilgileri sızdırabilen ve bu bilgileri finansal işlemler yapmak için kullanabilen yeni bir Android kötü amaçlı yazılımına karşı uyarıda bulunuyor. Yeni keşfedilen bu uygulamanın Android kullanıcıları için büyük tehlike oluşturduğundan bahsediliyor. Bu programdan etkilenenler arasında Türkiye’den de kullanıcıların olduğu açıklandı.

Hawk adlı Truva atı Android kullanıcılarını tehdit ediyor

Güvenlik firması ThreatFabric’teki araştırmacılar kötü amaçlı yazılımı keşfettiler ve ona Hook adını verdiler. Hawk’ın temelde bankacılık sektörü için bir Truva atı olduğunu hatırlayın. Kancanın program olarak bir başka ünlü Truva atı olan Ermac’a çok benzediği söylenebilir.

Gluteba kötü amaçlı yazılımı

Mobil cihazların kontrolünü ele geçirmek için VNC’yi kullanan kötü amaçlı yazılım, WebSocket iletişim özelliklerine sahiptir. Hook’un iletişim trafiğini de AES-256-CBC sabit şifreleme anahtarıyla şifrelediği belirtiliyor. Yeni keşfedilen kötü amaçlı yazılım, akıllı cihazlarda birçok işlevi gerçekleştirebilir.

Android telefonu devraldıktan sonra kanca; Ekranı kaydırma, ekran görüntüsü alma, seçeneklere tıklama ve uzun basma gibi işlemleri gerçekleştirebilir. Araştırmacılar ayrıca, kötü amaçlı yazılımın bir dosya yönetimi uygulaması olarak da kullanılabileceği konusunda uyardı. Kötü niyetli kişilerin bu program yardımıyla tüm kullanıcı dosyalarını listeleyebilecekleri ve bulduklarını sızdırabileceklerinden bahsediliyor.

Uzmanlara göre birçok ülkede bu uygulama kullanılarak hacklenen cihazlar var. Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, İspanya, Polonya, Portekiz, İtalya, Fransa, Kanada ve Avustralya da adı geçen ülkeler arasında yer alıyor.

Uygulamanın tam olarak aktif olabilmesi ve kişisel bilgilere erişebilmesi için gerekli izinlere sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle kullanıcıların indirdikleri uygulamalara dikkat etmelerini ve erişim haklarını gözden geçirmelerini öneriyoruz. Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın