medyauzmani.com

Hayvan haklarını ihlal ettiği için Elon Musk’a dava açın!

Elon Musk’ın beyin-bilgisayar arayüzü şirketi Neuralink Yeni bir soruşturma başlatıldı. Şirketin eski çalışanlarının iddiasına göre Musk, hayvan deneylerini hızlı bir şekilde tamamlamak için baskı uyguladı. USDA, bu iddialara dayanarak şirkete hayvan hakları ihlalleri nedeniyle dava açtı.

Neuralink hayvan denemeleri Elon Musk için sorun olabilir. Şirket çalışanları tarafından yapılan açıklamaya göre Musk testleri aceleye getirerek gereksiz acılara ve hatta hayvan ölümlerine neden oldu. Bu durum Amerika Birleşik Devletleri hayvan refahı yasasını ihlal etmektedir.

Reuters’in gördüğü belgelere göre ABD Tarım Bakanlığı, başsavcının talebi üzerine geçtiğimiz aylarda Neuralink lehine soruşturma açtı. Personelinin iddialarının dinlenmesi gerektiğini söyleyen başsavcı, ötenazi yapılan hayvan sayısının çok fazla olduğunu söyledi.

Bir vaka dosyasındaki bir örneğe göre, 2021’de yapılan bir çalışmada, 60 domuzdan 25’inin kafalarına yanlış boyutta çip yerleştirilmişti. Ancak, araştırmacılara yeterince zaman verilmiş olsaydı bunun önlenebilecek bir kaza olduğu bildirildi.

Başka bir olayda, Neuralink araştırmacılarının cihazı domuzların yanlış iki omuruna yerleştirdiği iddia edildi. Ameliyattan önce omurların sayılması ile bu olay önlenebilirdi. Neuralink veterineri Sam Baker, çektiği acıya son vermek için domuzlardan birini öldürmeye karar verdi.

Youtube videosu

SDNTeknolojihaberleri.org.tr

Reuters’e göre Neuralink, 2018’den bu yana domuzlar, maymunlar ve 280’den fazla koyun dahil yaklaşık 1.500 hayvanı öldürdü. Firmanın 2020 yılından beri deneylerini ofiste yapıyor olması da bu iddiaları güçlendirdi.

Neuralink’e açılan dava hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın