medyauzmani.com

HABA marka yerli kamyon ve otobüs ortaya çıktı!


Geçen yıl Eylül ayında Honda ülkemizde Civic üretimini ilk kez durdurmuştu. Ardından 25 yıldır üretim yaptığı Gebze’deki tüm fabrikasını ve diğer tesislerini sattı. Ancak bu durumu fırsata çeviren HABA adlı şirket, yerli otomobil ve ticari araç üretimi için bu tesisleri satın aldı. Bugün üretim bandından çıkan ilk araçlar gösterildi.

İşte yerel bir HABA kamyonu ve otobüsü!

Yerli otomobil üretimi için kolları sıvayan HABAŞ, satın aldığı tesislerle otomobil sektöründeki ilk doğrudan yatırımını şimdiden gerçekleştirdi. Geçtiğimiz 70 yılda medikal, elektrik, çelik, silindir ve ağır makine sanayi gazları sektörlerinin yanı sıra LNG/LNG ve LPG distribütörü olarak karşımıza çıktı. Bu nedenle otomotiv sektörü için yeni olmasına rağmen sektörde köklü bir firma olduğunu belirtmekte fayda var.

Honda fabrikayı ilk aldığında birçok kişi bu tesisleri ihtiyaçları doğrultusunda değiştireceklerini söyledi. Ancak HABA’nın planının yerli otomobil üretmek olduğu ortaya çıktı. Elbette pek çok detay henüz bilinmiyor. Ancak son aşamaya gelindiği de paylaşıldı.

Yaz başında HABA’nın Honda için eski tesislerinin dönüşümünü tamamladığı ve aynı dönemde hibrit araç üretimi için hazırlıkların yapıldığı söylendi. Ancak bugün herkes bir hibrit sedan beklerken, beklenmedik bir şekilde ticari modeller gösterildi.

Emre Özpeynirci’nin özel haberinde yukarıda tanıttığımız HABA markasına ait yerli kamyon ve otobüslerin modelleri paylaşıldı. Bu yeni araçların Manisa’da üretileceği iddia ediliyor. Buna göre Gebze fabrikasında hibrit sedanlar üretilecek. Ancak, bu araba sunulan arabalar arasında değil.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın