medyauzmani.com

Google’dan Jale İnan’a özel doodle


1998’den bu yana, güzel bir şekilde hatırlamamızı sağlayan karalamalar gibi önemli olaylar, sanatçılar ve tatiller tüm insanlık için önemlidir. GoogleBu kez Türkiye’nin ilk kadın arkeologu unvanını aldı. Jill İnanna Kendi doodle’ınızı yeniden oluşturun.

Google’dan Jale İnan’a özel doodle

GoogleVe 27 Şubat 2001 tarihe geçen türkiye ilk kadın Arkeolog Jill İnannaÖzel bir doodle çizerek kutladı. Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Berg ve Side antik kentlerine ışık tutmaya çalıştım; iş göstermek Antalya ve Side Müzeleri Şirketin kuruluşuna öncülük eden İnan, karalama tasarımında heykeller arasında yer aldı.

Jill İnan kimdir?

Türkiye’nin ilk kadın arkeologudur. Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Berg ve Side antik kentlerine ışık tutmaya çalıştım; Ortaya çıkan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side Müzeleri’nin oluşturulmasını sundu. Programlı kazılar dışında tarihi eser kaçakçılığına karşı birçok kurtarma kazısı yapılmıştır.

Türkiye’nin ilk arkeologlarından Aziz Ogan’ın kızı ve dönemin önde gelen bilim adamlarından Mustafa İnan’ın eşidir.

Jill İnanna’nın hayatı

1914 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Aziz Ogan müze küratörü ve arkeolog, annesi Mastur Hanım’dır. Lise eğitimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. Küçük yaşta babasının profesyonel gezilerine katılarak arkeolojiyi öğrendi.

Doodle'ın olduğu yeri çiz

Alexander von Humboldt Vakfı’nın bursuyla 1934’te arkeoloji okumak için Almanya’ya gitti. Bir yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti devlet bursu kazandı. 1935-1943 yılları arasında Berlin ve Münih Üniversitelerinde klasik arkeoloji alanında lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. 1943 yılında Prof.Dr. Dr. Rodenwalt’ın yanında”Roma sikkeleri üzerindeki adak eyleminin tarihsel sanatsal araştırmasıDoktorasını tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü.

İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Clemence’in yardımcısı Emman Bush’a atanan Jill İnan, lisede tanıştığı Mustafa İnan ile 1944’te evlendi. Ertesi yıl tek oğulları Hüseyin doğdu.

Doodle'ın olduğu yeri çiz

1946 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nün oluşturulmasına katıldı ve bu kürsünün ilk yardımcısı oldu. Dr. Arif Mofeed Mansell’in asistanı olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Arif Müfid Mansel ile birlikte Türk Tarih Kurumu adına Antalya’nın Side Antik Kenti’nde kazılara başlamış, ertesi yıl Perge Antik Kenti’ni kazmıştır. 1953 yılında doçent, 1963 yılında profesör oldu.

Mansell’den sonra 1974-1980 yılları arasında Side, 1975-1987 yılları arasında Berg kazılarına nezaret etti. Kazılar sırasında Roma yan hamamının Side Müzesi’ne dönüştürülmesi için çalıştı. 1975 yılında Klasik Arkeoloji Bölüm Başkanı oldu ve bu görevi 1983 yılında emekli olana kadar sürdürdü.

Gil İnan, Side ve Berg kazılarının yanı sıra, 1970-1972 yılları arasında Kermana (Bukak, Burdur) antik kentlerinde ve 1972-1979 yılları arasında Pampilia Seleucia (Manavgat) antik kentlerinde kurtarma kazıları yürütmüştür.

Antik dönemde çok önemli heykel çalışmaları yaptı. Yayımladığı kitaplar, Anadolu’da Roma ve Erken Bizans resim sanatının en önemli referans eserlerinden biri haline geldi. 1991 yılında Side’deki Apollon Tapınağı’nın kazı ve onarımında çalıştı. 1992-1993 yıllarında Berg Tiyatrosu’nda kazılar yaptı. 1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi onursal üyesi oldu.

Son yıllarını Parkinson hastalığıyla mücadele ederek geçirdi. 2001 yılında öldü. Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın