medyauzmani.com

Google tarafından sağlanan RCS hizmeti nedir?

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Google, yeni mesajlaşma platformu RCS (Rich Communication Service) ile uzun süredir gündemde. WhatsApp ve Telegram’ı ortadan kaldırabilecek bu teknoloji için şirketin Apple’ı ikna etmesi gerekiyor.

Google RCS Mesajlaşma Hizmeti nedir?

Geçtiğimiz yıllarda Android akıllı telefonlar için kullanıma sunulan RCS’nin Türkçe anlamı Zengin iletişim hizmetleri. Bu hizmet, iOS cihazlarının birbirine mesaj göndermesini sağlayan iMessage’a benzer.

mektuplaşma

RCS ile karşınızdaki kişiye mobil veri ve kablosuz mesaj gönderebilir, yüksek çözünürlüklü dosya ve fotoğraf paylaşabilirsiniz. Ancak alışık olduğumuz mesajın başka uygulamalardan okunup okunmadığını da görebilirsiniz.

Öte yandan, diğer kişinin mesaj yazdığının doğrudan belirtilmesi RCS’nin bir özelliğidir. Tabii ki konuştuğunuz kişi bu servisi aktif etmezse yukarıda saydığımız tüm özellikler onun için geçersiz olacaktır.

Google mesajları

RCS kullanarak gönderdiğiniz mesaj, uçtan uca şifreleme ile güvenli bir şekilde saklanır. Aynı zamanda bu özellik mesajın teslim süresinde herhangi bir gecikmeye neden olmaz.

Apple, RCS’ye karşı çıkıyor! Peki neden?

Google, son zamanlarda Android ve iOS arasındaki bağlantı sorunları nedeniyle Apple’ın RCS’yi de kullanmasını istiyor. Ayrıca şirket, iki platform arasında uçtan uca şifrelemenin mümkün olduğunu savunuyor. Öte yandan Apple, RCS’nin uzun vadeli teklifini kabul etmiyor.

Google'ın RCS duyurusu

Apple, taşıyıcıların veri merkezini kullandığı için RCS’yi güvenli bulmaz. Şirketin CEO’su Tim Cook geçen yıl verdiği bir röportajda kullanıcıların bu hizmeti istemeyeceklerini düşündüğünü söylemişti.

Google, Apple’ın RCS’yi kabul etmesi için bir “#GetTheMessage” kampanyası başlattı. Şirket, bu kampanya aracılığıyla şirkete birçok atıfta bulundu. Son zamanlarda, RCS hizmetinin kaynak kodları dijital bülten panolarında görüntülenmeye başlandı.

Google

Büyük markalar ve mobil operatörler RCS’yi benimsemiştir. Bunu kabul etmeyen tek firma ise Apple. Teknoloji devinin bu teklifi kabul edip etmeyeceği bilinmiyor. Google Ads’e karşı verilen mücadele ve şirkete yönelik baskılar nedeniyle Apple’ın da yakın gelecekte RCS’yi desteklemesi bekleniyor.

Android telefonlarda RCS nasıl kullanılır?

Google, RCS’yi “Mesajlaşma Özellikleri” olarak tanımlar. Android akıllı telefonlarda bulunan bu özellik için Google Mesajlar uygulamasını indirmeniz ve gerekli ayarı aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

  • Play Store’dan Google Mesajlar uygulamasını indirin.
  • İndirdikten sonra uygulamaya giriş yapın.
  • Arama çubuğunda sağdaki üç nokta simgesine tıklayın.
  • listelenenler arasındaayarlarTıklayın”.
  • sohbet özellikleri” adresinde oturum açın.
  • Sohbet özelliklerini etkinleştirAyarı etkinleştirin.

RCS ile sunulan özelliklerin WhatsApp ve Telegram ile oldukça benzer olduğunu söyleyebiliriz. Apple bu hizmeti benimserse, her iki uygulama da kullanıcı kaybına uğrayabilir. Peki siz RCS ile mesajlaşma servisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın