medyauzmani.com

Google Stadia kapandı! İşte tarih


Oyuncular uzun süredir konsol ve PC arasında bölünmüş durumda. Ama şimdi üçüncü bir seçenek var. AAA kalitesinde oyunları tüm cihazlarda rahatça oynamak için özel kontrolörlere ihtiyacımız yok. Bunun yerine bulut oyun hizmetlerini kullanabiliriz. Bu servislerde popüler isimlerden biri olan Google Stadia kapatıldı.

Google Stadia kapandı! İşte tarih

Google tarafından bugün yayınlanan bir bloga göre, Google Stadia kapanıyor. 18 Ocak 2023 tarihinden itibaren platformun kapatılacağı, hesapların dondurulacağı ve yeni üyelik başvurularının kaldırılacağı bildiriliyor. Peki Stadia neden kapalı?

Google Stadia kapatıldı

Geçmişte, Google Stadia’nın kapatılmasıyla ilgili birçok sızıntı olmuştu. Hatta şirketin bu hizmeti geçici olarak durduracağı ve daha sonraki bir tarihte ikinci kez daha güçlü bir şekilde pazara gireceği söylendi. Google, bu iddiaları kategorik olarak reddetti. Ama dün hayır dediğine bugün evet demek zorunda kaldı.

Kapatılma gerekçesi olarak Google tarafından yapılan açıklamada, platformun milyonlarca kişiye ulaştığı ancak buna rağmen gereken ilgiyi görmediği söylendi. Elbette beklenen faydayı alamamanın en büyük nedeni daha iyi bir alternatifin olmasıdır.

Örneğin, NVIDIA’nın büyüyen bulut oyun hizmeti GeForce Now, abonelerin yalnızca Steam hesaplarını bağlamaları ve artan sayıda desteklenen oyunu oynamaları gerektiğini söylüyor.

Google Stadia kapatıldı

Öte yandan Google, Stadia için geliştirilen her oyunun ayrı bir sürümünü de satın almak istiyor. Yani kitaplığınızda bulunan oyunu direkt GeForce Now ile oynayabiliyorken, Google Stadia için tekrar ağzınızı açmanız gerekiyor. Bu durumda oyuncuların ilgisizliğinin nedeni oldukça anlaşılır.

Şirket tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Google, uzun yıllar boyunca oyun endüstrisinin çeşitli yönlerine yatırım yaptı. Geliştiricilerin Google Play ve Google Play Oyunlar’da oyun uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına yardımcı oluyoruz. Oyun yaratıcıları, videolar, canlı yayınlar ve kısa filmler aracılığıyla YouTube’da dünyanın dört bir yanındaki kitlelere ulaşıyor. Bulut tabanlı teknolojimiz, geniş ölçekte sürükleyici oyun deneyimi sağlar.

Birkaç yıl önce, bir tüketici oyun hizmeti olan Stadia’yı da piyasaya sürdük. Stadia’nın tüketici oyun akışına yaklaşımı güçlü bir teknoloji temeli üzerine kurulu olsa da, kullanıcılardan beklediğimiz ilgiyi görmediği için Stadia’yı kaldırmaya başlama konusunda zor bir karar aldık.

Başından beri bizimle olan özverili Stadia oyuncularına minnettarız. Google Store üzerinden yapılan tüm Stadia cihaz satın alımlarında ve Stadia Mağazası üzerinden yapılan tüm oyun ve ek içerik satın alma işlemlerinde geri ödeme yapacağız. Oyuncular, son oyun oturumlarını tamamlayana kadar 18 Ocak 2023 tarihine kadar oyun kitaplıklarına erişmeye ve oynamaya devam edecek. Çoğu geri ödemenin 2023 Ocak ortasına kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Oyuncular için bu süreçle ilgili daha fazla ayrıntı Yardım Merkezimizde bulunabilir.

Stadia’ya güç veren çekirdek teknoloji platformu, oyunun ötesinde bir ölçekte kendini kanıtladı. Bu teknolojiyi YouTube, Google Play ve artırılmış gerçeklik (AR) çalışmaları gibi Google’ın diğer bölümlerinde uygulamak için açık fırsatlar görüyor ve oyunun geleceğini gördüğümüz yere göre sektör ortaklarımıza tanıtıyoruz. . Oyun oynamaya derinden bağlıyız ve geliştiricilerin, endüstri ortaklarının, bulut müşterilerinin ve yaratıcıların başarısını destekleyen yeni araçlara, teknolojilere ve platformlara yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Stadia ekibi için, Stadia’yı sıfırdan inşa etmek ve desteklemek, oyuncularımızla aynı oyun tutkusundan kaynaklanmaktadır. Stadia ekibinin çoğu üyesi bu işi şirketin diğer bölümlerinde ilerletecek. Ekibin yaptığı öncü çalışmalar için çok minnettarız ve Stadia’nın çekirdek akış teknolojisiyle oyunlar ve diğer endüstriler üzerinde bir etki yaratmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Google Stadia kapalı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın