medyauzmani.com

Google Haritalar Destekli Sürüş Modu özelliği kaldırıldı


Google Asistan Sürüş Modu özelliği, 2019 yılında düzenlenen I/O etkinliğinde tanıtıldı. Şirket, Google Haritalar uygulaması için geliştirdiği bu özelliği sonlandıracağını duyurdu.

Google I/O 2019 etkinliğinde Haritalar uygulaması için bazı kullanıcı arayüzü değişiklikleri ve performans iyileştirmeleri duyuruldu. Google Asistan Haritalar entegrasyonunu bir üst seviyeye taşıyan şirket, yeni özelliğin kullanılmadığını belirtti.

Google Asistan, Haritalar’da Sürüş Modunu desteklemeyecek

Google Asistan sürüş modu özelliği, arama ve mesajlaşma için medya önerileri, sesli kontroller ve kısayollar içerir. Kullanıcılar, “Google, sürüş modunu başlat” komutunu kullanarak bu ekrana erişebilir.

Google Asistan'ı desteklemeyecek

Google Asistan sürüş modu 21 Kasım’da tamamen kapatılacak. Araç için optimize edilmiş özellik, Google’ın “Sürüş Modu” olarak da adlandırdığı Android için Google Haritalar’da yer almaya devam edecek.

Sürüş modu, Android Auto’ya kıyasla daha az kullanıldı. Ancak bu özelliğin hala milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edildiği biliniyor. Google, her iki sürüş modu özelliğinin de aktif olarak kullanıldığını duyurdu.

Google, mobil uygulamada da ciddi bir tasarım değişikliği yaptı. Kullanıcılar artık sesli aramalar sırasında klavyeye daha kolay erişebilecekler. Ekran klavyesinin konumunu da değiştiren Google, kullanıcı deneyimini artırmak için tuşları yukarı taşıdı.

Daha uzun telefonlarda, düğmelerin artık alta daha yakın olduğunu ve her iki başparmakla daha kolay erişildiğini fark edebilirsiniz. Ayrıca, üst sıradaki ek arama seçenekleri (kullanımdayken) sağa hizalanır. Bu, uygulamayı tek elle kullanmayı kolaylaştırır.

Peki, Google’ın uygulamalar ve hizmetler hakkındaki radikal kararları hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde ve SDN forumunda paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın