https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » FTX İflası ve Gelişmeler

FTX İflası ve Gelişmeler

Sam Bankman Fried ve Gary Wang tarafından kurulan FTX 2019’dan beri piyasadaydı. 3 yıl içerisinde pek çok yatırımcının tercih ettiği bir coin olma özelliğine kavuşmuştu. 2021’de 400 milyon dolar elde edildiği bilinmekteydi. 2022 şubat ayında bir açıklama yapılarak FTX kullanan kişi sayısında 1 milyonun geçildiği bilgisi aktarıldı. Kripto krizlerinin ardından yaşanılan likitide sorunu çözülemedi. Yatırımcıların çekme ve yatırma işlemleri durduruldu. Bu sayede süreç başlangıcı yapılmış oldu. Sürecin ardından FTX iflasa sürüklendi. ABD dışında operasyonlar ile Binance tarafından satın alınması yönünde haberler çıkarken aralarında yaşanılan olumsuzluklar sonrasında FTX iflasını duyurdu.

FTX iflasının resmi olarak duyurulması ile beraber CEO’sunun istifası ve yerine başka birinin görevlendirilmesi çok kısa bir sürede gerçekleşti. Henüz net bilgiler elde edilemese de farklı iddialar ile iflas sonrası durumlar araştırılmaya devam etmekte. ABD tarafından soruşturma başlatıldığı iddiası da gündemde yerini korumakta. Bu soruşturma nedeni olarak müşterilere ait fonların arka kapı olarak nitelendirilen bir finansal ağ ile farklı bir şirket varlığına aktarılmış olduğu iddiası gündemde.

FTX İflası ile Gelen CEO İstifası

FTX iflası ile CEO istifasının ardından 1 ile 2 milyon dolar arasında değişen bir fon kaybı iddiası gündeme gelmiştir. Bu iddiaların kaynağı tam olarak belirlenmese de kripto şirketinden daha öncesinde de bilgi sızdırılmış olması iddiaların gerçek olabileceğini düşündürtmekte. Daha öncesinde şirket bilançosu sızdırılmış ve borç durumları herkesin bilgisine sunulmuştu. Bu gelişmelerin hemen ardından twitter’da binance CEO’sunun FTT coinleri satacağını duyurması olayları alevlendirmişti.

Yapılan açıklama ve iddialara göre CEO farklı bir şirket üzerine müşterilerin fon varlıklarını geçirmiş. Bu sırada 2 milyon dolara yakın bir varlık ortadan kaybolmuş. Yapılan açıklamalarda ise bu durum yalanlanmaktadır. İddiaların ve yalanlamaların doğruluğu tam olarak belirlenememiştir. Ancak ABD Emtiya tarafından soruşturma başlatılacağı duyurulmuştur. FTX dolar bazında işleme kapalıdır. Twitter’da verilen bilgiye göre FTX TR hesabında Akbank haricindeki tüm bankalara para çekimi açılmıştır. Teknik sorunun giderildiği ve belirli bir miktara dek çekimin yapılabileceği açıklanmıştır. Daha detaylı bilgi için: https://www.bedavainternetr.com/

Yorum yapın