medyauzmani.com

Eylül ayının en çok satan otomobilleri belli oldu!


Bilindiği üzere otomotiv sektöründeki kriz tüm dünyada etkisini gösteriyor. Öyle ki ülkemizde yaşanan döviz artışı ve ekonomik krizle birlikte bu durum bozulmaya devam ediyor. Tüm bu faktörler yeni otomobil satışlarını da etkiledi. Araba haberleriyle tanınır Emre ÖzbinersEylül ayı satış verilerini paylaştı.

Fiat Egea, Türkiye’nin en çok satan yeni otomobili oldu

Türkiye’de artık neredeyse 500.000 TL’nin altında araba yok. Bu aralıkta kalan satışlarıyla Fiat Egea, sıfır araç satışlarında liderliğini sürdürüyor. Model, Eylül ayında açık ara en çok satan otomobil oldu. Otomobil 5.773 satışla liderliği aldı.

Yeni araba

Onu yüzde 13 ile birinci sırada yer alan Fiat Asia, yüzde 6 ile Toyota Corolla ve yüzde 5,3 ile Renault Megane Sedan takip ediyor. Fiat yine dördüncü sırada. Şirket, Egea Cross ile yüzde 5’lik dilim alarak listeye dördüncü sıradan girdi. Eylül ayının en büyük çıkışını ise 961 adet ile Kia Stonic ve 900 adet ile Honda City yaptı.

Yeni otomobil satışları geçen yılın aynı döneminde yüzde 8,7 arttı. Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları 62.084 adet arttı. Otomobil satışları Eylül ayında %2.9 artarak 44.681 adede yükseldi.

Yeni araba

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Eylül ayına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozkurt, yeni otomobil pazarının Eylül’de baz etkisiyle artmış gibi göründüğünü ancak 9 ayın sonunda düşüş yaşandığını ifade etti. Mucize olmaması durumunda pazarın bu yılın sonuna kadar 2021’in altında kalacağını da sözlerine ekledi.

Hafif ticari satışlarda son durum

Ford ve Fiat yasakları her zaman olduğu gibi Eylül ve Ocak-Eylül aylarında en çok satan hafif ticari modeller listesinde yer alıyor. Ford Tourneo Courier, yolcu versiyonlarının öne çıktığı listede yüzde 15’lik pay ile lider durumda.

Yeni araba

Türkiye’de popüler olan Fiat Doblo Kombi yüzde 10 ile ikinci olurken, Fiorino Kombi yüzde 9,2 ile listeye girdi. Eylül ayında 17.403 hafif ticari araç satışı gerçekleşti. 2022 yılında bu sayı 121.306’ya yükseldi.Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın