medyauzmani.com

Evrenin büyüklüğünü gösteren bir galaksi! – Teknolojihaberleri.org.tr


Evrenin büyüklüğünü hep merak etmişizdir. Evrenin yaklaşık 92 milyar ışıkyılı uzaklıkta olduğu ve genişlemeye devam ettiği tahmin ediliyor. Sürekli genişlediğini bildiğimiz evrenin genişleme hızı hakkında net bir fikrimiz yok. Gökbilimciler bu genişlemeyi ölçmek için çeşitli çalışmalar yapıyorlar.

Evrenin büyüklüğü nasıl ölçülür?

Gökbilimciler, nesnelerin ne kadar uzakta olduğunu bulmak için kozmik mesafe merdiveni adı verilen bir yöntem kullanırlar. Bu yöntemde, “Sefe değişkeni” adı verilen pulsarların ve Tip 1a adı verilen bir süpernova türünün hareketleri gözlemlenerek merdiven üzerindeki basamaklar gibi çeşitli nesneler kullanılır.

Bu nesne sınıflarının her biri, giderek daha büyük mesafeleri belirlemede üstündür. Ancak hesaplamaların doğru olması için kalibre edilmeleri gerekir. Sefeidlerin parlaklığı zamanla değişir ve en önemlisi, parlaklıktaki değişikliklerin hızı, gerçek parlaklıklarıyla ilişkilidir. Yani salınan bir yıldız gördüğümüzde, onun gerçek parlaklığını bulabilir ve ne kadar uzakta olduğunu görmek için onu görünen parlaklığıyla karşılaştırabiliriz.

Uzak nesneler için standart olarak Tip 1a süpernova kullanılabilir. Çünkü bu patlamalar neredeyse her zaman aynı parlaklığa sahiptir. Böylece ne kadar uzakta olduğunu görmek için görünen parlaklığı gerçek parlaklıkla karşılaştırabiliriz. Ancak mesafeyi doğru bir şekilde ölçmek için Sefeid değişkenine göre hesaplanan mesafelerin süpernovaya göre kalibre edilip edilmediğini kontrol etmek gerekir.

İşte burada, Cepheid değişken yıldızlarını içeren ve yakın zamanda bir Tip 1a süpernovaya ev sahipliği yapan UGC 9391 gibi galaksiler devreye giriyor. Hubble Uzay Teleskobu’ndan bu haftaki görüntü, kullanımı kolay mesafe ölçüm cihazını tüm ihtişamıyla gösteriyor.

UGC 9391, iki ölçüm tekniğini (süpernova patlamaları ve Cepheid değişkeni) karşılaştırabilecekleri doğal bir laboratuvar sağlayarak gökbilimcilerin mesafe tahminlerini iyileştirmelerine yardımcı olur. Uzaklık ölçümlerinin karşılaştırmalı bir şekilde ortaya çıkmasıyla evrenin genişlemesi bu şekilde ölçülebilir.

Peki evrenin büyüklüğü hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın