medyauzmani.com

Erken evrenin sırları açığa çıktı!

Uzay, insanlık için her zaman bilinmiyordu. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzay hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlıyoruz. Özellikle son zamanlarda yapılan atılımlarla çok daha uzaktaki galaksilere ulaşma şansımız var. Son gelişmeler bunun kanıtıdır.

9 milyar ışıkyılı uzaklıktaki galaksiden bir sinyal alındı

Bir gün, bilim adamları daha önce imkansız olduğunu düşündüğümüz bir şeyi yapmayı başardılar. Bilim adamları, Dünya’dan yaklaşık 9 milyar ışıkyılı uzaklıkta yüzen bir galaksiden özel bir tür radyo sinyali toplayarak yeni bir çığır açtılar. Bu son gelişme Royal Monthly Notices dergisinde yayınlandı.

Evren çok daha genç olduğu için bu sinyaller büyük bir heyecan yarattı. Bu zaman dilimini, güneş sistemimizin gerçekleşmesinden ve bildiğimiz hayatın ortaya çıkmasından çok önce olarak tanımlayabiliriz.

Bu sinyaller, sadece 5 milyar yaşındaki evrenimizden 21 cm dalga boyunda veya sözde hidrojen hattında yakalandı. Çok uzak bir perspektiften evren hakkında daha fazla şey öğrenmek mümkün hale geldi.

Nebulaların uzayda yaydığı 21 santimetrelik radyasyon olan hidrojen çizgileri ilk kez 1951’de tespit edildi. Bu, Samanyolu’nun büyüleyici sarmal yapısını bir an için görmemize, komşumuz Andromeda galaksisinin girişini ve çıkışını gözlemlememize ve parlak sisi incelememize olanak sağladı. Macellan Bulutsusu’ndan.

Andromeda’nın Dünya’dan sadece 2,5 milyon ışıkyılı uzaklıkta olduğu göz önüne alındığında, 8,8 milyar ışıkyılı uzaklıktaki yeni sinyaller kulağa etkileyici geliyor. Yeni bulgular, çok uzak galaksileri anlamamıza katkıda bulunacak.

Bilim adamları, yeni sinyallerle erken evren hakkında bir dizi sırrı çözebileceklerine inanıyorlar. Peki, uzayda ve erken evrende toplanan sinyaller hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın