medyauzmani.com

En Savunmasız Tarayıcılar Açıklandı!


İnternet, başlangıcından bu yana güvenlik sorunlarını da beraberinde getirdi. Netizenlerden ve işletmelerden gelen raporlara dayalı Popüler VPN Hizmet Atlası En güvenli olmayan tarayıcılar açıkladı. Detaylar burada…

Google Chrome en savunmasız tarayıcıdır

3 milyardan fazla aktif kullanıcısı var Google ChromeOcak ile Ekim 2022 arasında toplam 303 Güvenlik açıkları ile listenin başında. VulDB tarafından açığa çıkarılan veriler diğer tarayıcıları içerir.

Google Chrome en savunmasız tarayıcıdır!

Diğer tarayıcılara bakacak olursak 117 güvenlik açığı ile listede ikinci sırada yer alıyor. Mozilla Firefox hoş geldiniz. 20 yaşında olan Firefox da kullanıcılara sunulduğundan beri toplam 2.361 güvenlik açığı ile gündemde. Listedeki diğer tarayıcılar bu şekilde:

En Güvenli Olmayan Tarayıcılar (2022)

Tarayıcı güvenlik hatası
Google Chrome 303
Mozilla Firefox 117
Microsoft Kenarı 103
Safari 26
opera 0

En Güvenli Olmayan Tarayıcılar (Tüm Zamanlar)

Google Chrome 3.159
Mozilla Firefox 2.361
Microsoft Kenarı 1.139
Safari 806
opera 344

En fazla güvenliği raporlayan Google Chrome, her iki listenin de başında yer alıyor. Öyle ki tarayıcı Ekim ayında 5 kritik güvenlik açığı verdi. Bellek bozulmasına neden olan hatalar, 106.0.55249.61 güncellemesiyle giderildi.

Google Chrome’da 5 kötü amaçlı uzantı tespit edildi

Kullanıcıların tarayıcı kullanımını da izlemek için tasarlanan bu uygulamalar, yapılan arama sonucunda Chrome Web Mağazası’ndan kaldırıldı. Kullanıcıların çevrimiçi etkinliklerini gizlice izlediği söylenen 5 uygulamanın toplamda 1,4 milyon kez indirildiği bildiriliyor.

Google Chrome'da 5 kötü amaçlı uzantı tespit edildi

McAfee’ye göre, bu kötü amaçlı uzantılar, bir kullanıcının ziyaret ettiği her sayfayı uzantı oluşturucuya yönlendirir. Bu, kodun kullanıcıların ziyaret ettiği e-ticaret sitelerine eklenmesine izin verdi ve uzantının sahipleri, kullanıcının satın aldığı her şey için kullanıcının ödeme almasına izin verdi.

Bir Google sözcüsü Çarşamba günü McAfee Güvenlik Raporunda bahsedilen beş uzantının tamamının Chrome Uzantı Mağazasından kaldırıldığını doğruladı. Yalnızca Chrome için kullanılabilen 100.000’den fazla uzantı vardır. Google ve diğer hizmet sağlayıcılar, mağazalarında bulunan tüm uzantıları incelediklerini söylese de, bazı kötü amaçlı uzantılar kaçınılmaz olarak gizlice girmeyi başardı.

Google Chrome'da 5 kötü amaçlı uzantı tespit edildi

Peki arkadaşlar hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz? Tarayıcınız güvenlik açıkları listesinde mi? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın