medyauzmani.com

Elon Musk neden Twitter’ı satın almaya karar verdi?


Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla ilgili gelişmeler devam ediyor. Spam ve fake hesaplarla ilgili sorularına gerekli cevapları alamadığı gerekçesiyle satın alma işleminden vazgeçen ünlü milyarder, bu kez geri adım attı. Ortaya çıkan bilgilere göre Musk, mahkemeye gitmek yerine şirketi anlaşılan fiyattan satın almak istiyor. Peki altında onlarca avukat bulunan Tesla ve SpaceX’in CEO’su neden hukukla yüzleşmekten kaçınsın? Detaylar burada…

Elon Musk neden mahkemeden kaçıyor?

Iowa Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde kurumsal finans ve hukuk başkanı Robert Miller, Musk’ın imzaladığı anlaşmadan kaçma girişiminin başarısız olduğunu söyledi. Miller’e göre ünlü milyarder, Twitter’ı dolandırıcılıkla suçlayarak sözleşmeden kaçmaya çalışıyor. Ancak bu taktiğin işe yaradığına dair yasal bir kanıt yok.

Elon Musk Twitter'dan ayrıldı

Tesla ve SpaceX’in CEO’su, kişisel zarar görebileceği için davadan çekilmeye karar vermiş olabilir. Kazanma şansının az olduğu durumlarda, mahkemede azim şirkete daha fazla zarar verir. Bu karar Musk’ın ortak yatırımcılarla olan ilişkisine de zarar verdi. Böylece dava sürecinde ters giden bir şirketi satın almış olacaktır. Üstelik bunu daha az öz sermaye desteğiyle yapmanın riskleriyle karşı karşıya olduğu söyleniyor.

Elon Musk’ın Twitter sahibi olarak ilk zorluğu, yasal süreçte sosyal platforma verdiği zararı düzeltmek. Üst düzey isimler de dahil olmak üzere şirketin çalışanlarının çoğu işi bıraktı. Twitter’a katkıda bulunanlar, “Musk, Twitter’ın değerini ve itibarını yok etmek için çalıştı ve onun görev süresi boyunca Twitter’ın nasıl görüneceği konusunda endişelerimiz var” diyor.

Elon Musk’tan Twitter kararı!

Elon Musk, Twitter satın alma anlaşmasından vazgeçtiğini açıkladı. Aylar sonra, şimdi tekrar satın almayı planladığını söylüyor. Davalı olduğu sosyal medya şirketine yeniden teklif vererek 54,2 dolarlık hisse fiyatını değiştirmediği söyleniyor. Avukatlar milyarderin ünlü şokuna şaşırmadı. Musk’ın teslim olmasının ardından değer kaybeden Twitter’ın hisseleri söz konusu haberle birlikte yüzde 18 yükseldi.

Elon Musk Twitter'dan ayrıldı

Elon Musk, Twitter’ı satın alma kararını neden askıya aldı?

Elon Musk, 14 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde Twitter’ın hisse başına 54,2 dolarlık teklifini sundu. Twitter, 25 Nisan’da şirketi Elon Musk’a satmak için bir anlaşmaya varıldığını duyurdu. Ardından 13 Mayıs’ta Musk, Twitter’ı satın alma anlaşmasını geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Anlaşmanın askıya alınmasına gerekçe olarak “sahte ve rastgele hesapların sayısı hakkında detaylı bilgi verildiği” açıklandı.

Elon Musk Twitter'dan ayrıldı

Elon Musk, 8 Temmuz’da Twitter satın alma anlaşmasını feshettiğini duyurdu. Fesih kararına cevaben Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan açıklamada Musk’ın avukatları, Twitter’ın sahte hesaplarla ilgili bilgi taleplerine yanıt vermediğini belirtti. Twitter bu karar nedeniyle Musk’a dava açtı. Davanın 17 Ekim’de görülmesi gerekiyordu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın