medyauzmani.com

E-devlet üzerinden hayvan sahiplendirme dönemi başladı!


Avrupa ile karşılaştırıldığında, Türkiye sokak hayvanı sayısında büyük bir farkla ilk sırada yer almaktadır. İstanbul kedileri tüm dünyada ünlü olmasına rağmen köpekli sokak hayvanlarının büyük bir sıkıntısı var. Ancak mülkiyeti teşvik edebilecek yeni bir uygulama devreye girdi. Evcil hayvanlar artık e-devlet üzerinden sahiplenilebilecek.

E-devlet üzerinden hayvan sahiplendirme dönemi başladı!

İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde çok sayıda gönüllü sokak hayvanlarıyla ilgileniyor. Birçok insan da onlara yiyecek ve su vererek hayatta kalmalarına yardımcı olur. Bu canlıları hepimiz sevsek de maalesef hayatlarını sürekli tehlikeye atmadan yaşayabilecekleri bir yer yok.

Belediyeler ise bu hayvanları çoğunlukla barınaklarda toplayarak kısırlaştırıp sokaklara geri veriyor. Sayıları fazla olduğundan ve iyi bir çalışma yapılmadığından ve yeterli bütçe ayrılmadığından hepsi barınaklarda yaşayamaz.

Tabii ki, bu hayvanlardan bazıları saldırgan olabilir. Hatta yaşadığı bölgede toplanarak gece o sokağa girmeye çalışanlara bile saldırabilir. Ama bu onların suçu değil. Doğaları gereği kurt soyundan evcilleştirilen ve insanlarla birlikte yaşamaya başlayan bu canlılar, insan eli olmadığında birleşirler.

Bugün e-devlette devreye giren hayvan sahiplendirme uygulaması sayesinde artık barınağa gitmenize gerek kalmadan tüm hayvanları görebilecek, detaylı bilgi ve resimlerine bakabileceksiniz. Yani artık sığınağa gidecek zamanım yok bahanesi ortadan kalkacak.

Çünkü insanlarla ev ortamında sağlıklı bir şekilde 20 yıla kadar yaşayabilen bu canlıların en şanslısı 3 ila 5 yıl sokakta yaşıyor. En iyi ihtimalle bir kazadan, en kötü ihtimalle hastalıktan uzun ve acılı bir ölüm geçirir.

E-Devlet üzerinden nasıl hayvan sahiplenilir?

  • E-Devlet’e ulaşmak için tıklayınız.
  • Kimlik bilgileriniz ve şifrenizle giriş yapın.
  • Arama alanına evcil hayvan evlat edinme yazın.
  • Görünen belediyelerden birine tıklamanız yeterlidir.
Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın