medyauzmani.com

Dünyanın en kısa zeka testi! Zekanızı üç soru ile ölçün

Dünyanın en kısa IQ testi olarak da bilinen Profesör Frederick tarafından hazırlanan üç soru zekanızı ölçmek için yapılmıştır. Ancak bu testi yapıp soruları cevaplayanların sadece yüzde 13’ü tamamen başarılı oluyor. Kalan kısım ise testteki sorulara yanlış cevaplar vererek testte başarısız olmuştur. Peki, dünyanın en kısa IQ testindeki sorular gerçekten bu kadar zor mu? Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

Dünyanın en kısa IQ testi soruları!

İlk olarak 2005 yılında Profesör Frederick tarafından hazırlanan dünyanın en kısa zeka testi bugün hala kullanılmaktadır. Bilişsel yansıtma testi olarak da bilinen bu test yalnızca üç sorudan oluşur.

  1. Sopa ve topun maliyeti 1,10 dolar. Sopanın fiyatı toptan 1 $ fazla ise, topun fiyatı ne kadardır?
  2. 5 makine 5 ürünü 5 dakikada üretiyorsa, 100 makinenin 100 ürünü üretmesi ne kadar sürer?
  3. Nilüferlerle kaplı bir gölde çiçekler her geçen gün iki katına çıkar. Lotus çiçeklerinin gölün tamamını kaplaması 48 gün sürerse, gölün yarısını kaplaması ne kadar sürer?

Dünyanın en kısa IQ testi cevapları

1. Birçok kişi cevabın 10p olduğunu düşünürken bu cevap yanlıştır. Birinci sorunun doğru cevabı şu şekildedir:

Çubuğa x dersek ve sopa toptan 1$ fazla ise x + 1 olur. Dolayısıyla sopa ve topun maliyeti 2x + 1 olacaktır. Sorudan elde edilen bilgi ile elde edilen sonuç Burada geriye cevaba ulaşmak için harekete geçmek kalıyor.

2 x + 1 = 1.10 dolar

2x = 1,10 dolar – 1

2 x = 0,10 peni

x = 0,05 peni

2. Pek çok kişi cevabın 100 olduğunu düşünse de bu doğru değil. Üretimi 5 dakika süren bir üründen 5 adet makine 5 adet üretebiliyorsa, 100 makine orantılı olarak 100 adet ürün üretebilir. aynı zamanda 5 dakikada işlenerek üretilebilir.

3. Çoğu kişi yarım dedikleri için 48’i ikiye bölerek cevabı 24 gün olarak buluyor. Ama bu da doğru bir cevap değil. Cevabı bulmak için sebep burada, bırak çiçekler büyüsün Oran görmek lazım. Cevap ne olursa olsun, tamamen çiçeklerle kaplanmadan önce günün sadece yarısı doluydu. Yani cevap 48 – 1 = 47’dir.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Doğru cevapladığınız dünyanın en kısa IQ testi sorularından herhangi biri var mı? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın