medyauzmani.com

Dünyanın en büyük elektrikli feribotu!

Fosil yakıtlar artık yavaş yavaş hayatımızdan yok oluyor. Elektrikli arabaların yaygınlaşmasıyla birlikte elektrikli uçaklar da karşımıza çıkmaya başladı. Emisyon açısından çevreye en çok zarar veren bir diğer sektör olan denizcilik sektöründe elektrikli araçlara yönelik adımlar atılmıştır.

Elektrikli feribot 2.100 yolcu ve 226 araç kapasitesine sahip.

Avustralyalı yüksek hızlı feribot üreticisi Incat Tasmania, dünyanın en büyük elektrikli feribotu unvanını alacak olan 148 metrelik Utility Ro-Pax’ı teslim etmeye hazır. 2 bin 100 yolcuya ek olarak araba taşıyabilen yeni feribot, sipariş alınması halinde iki yıl içinde teslim edilecek.

Revolution Design tarafından tasarlanan ve Incat tarafından inşa edilen feribot, gövdesinin altında iki adet 5 ve 9 MW’lık elektrik motorlarından güç alıyor. 2 bin 100 yolcu ve 226 araç taşıyabilen feribotun maksimum hızı ise 46 km/s olarak açıklandı. Feribot menzili 185 kilometredir.

Incat tarafından yapılan yeni elektrikli feribot, Buquebus tarafından Arjantin ile Uruguay arasında yolcu taşımak için kullanılacak. İlk etapta LPG ile çalışması planlanan feribot, daha sonra çevresel faktörler de dikkate alınarak tamamen elektrikli olarak üretildi.

Incat’in kurucusu Robert Clifford, yeni elektrikli feribotun sektörde devrim yaratacağına inanıyor. Clifford, elektrikli feribot üretiminin herhangi bir ek maliyet getirmediğini iddia ediyor. 500 tonluk ekipman ve yakıt deposunun yerini alan 400 tonluk batarya sayesinde ağırlık olarak bir dezavantaj yaşamadıklarını ifade eden Clifford, çelik yerine alüminyum kullanımının önemli bir avantaj yarattığını ifade etti.

Çevre kirliliğinin çok arttığı günümüzde özellikle büyük gemilerin emisyon değerleri ürkütücü. Önümüzdeki dönemde elektrikli hava ve deniz araçlarının sayısının artmasını temenni ediyoruz. Peki yeni elektrikli deniz taşıtı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın