medyauzmani.com

Çin’den Apple: Şirketten dev bir yatırım!

Akıllı telefon dünyasının en büyük ismi olan Apple, iPhone 14 ile tekrar aynı seviyeye gelse de hala sorunları var. Şirket, dizinin yapım aşamasından bugüne kadar pek çok sorunla uğraştı. Bunun asıl kaynağı Çin zannediyorsunuz, Apple yeni bir kaynak arıyor.

Foxconn, Hindistan’a 500 milyon dolar yatırım yapıyor

Apple’ın orta ve uzun vadede Çin’den ayrılmak istediği biliniyor. Şirketin üretim hattını Hindistan’a kaydıracağı söylendi. Detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Apple’ın en büyük üreticisi Foxconn, Hindistan’daki yatırımını artırıyor. Techcrunch’a göre şirket ülkede 500 milyon dolar yatırım yapacak.

Foxconn Hindistan

Foxconn, bu yatırımla birlikte Hindistan’daki tesislerini genişletecek. Artı, Apple uzun vadede buradaki iş gücünü dört katına çıkaracak. Yatırım, 8 Aralık 2022’de bir Tayvan borsasında teklif edildi. Foxconn, yatırımı Hon Hai Technology India Mega Development Private Limited’in işletmesine yerleştirecek.

Apple’ın Çin bölümünde işler pek iyi gitmiyor. Çin’deki Foxconn fabrikası, iPhone üretimi söz konusu olduğunda Apple’ın kalbi olarak anılıyor. Ancak Çin’de uygulanan “sıfır toleranslı koronavirüs” politikası nedeniyle üretim birkaç kez durduruldu. Apple, bağımlılığı azaltmak için bu yatırımı yapmayı düşünüyor.

Foxconn Hindistan

Özellikle son günlerde Çin’de yaşanan olaylar Apple’ın sabrını taşıracaktı. Aradaki farkı kapatmak isteyen fabrika, tatil sezonundan önce işçilerden üretim hattında kalmalarını istedi. Ancak personel bu zorunlu duruma tepki gösterdi. Foxconn, tepkiler karşısında geri adım atmayınca protestolarla karşılaştı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın