medyauzmani.com

Bilim adamlarının gözleri Satürn’de: yaşam belirtileri!


Uzayda yaşam olup olmadığı sorusu yüzyıllardır insanlık tarihinin en merak edilen soruları arasında yer almıştır. Bu sorunun cevabını bulmak için birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Bu konuda adından söz ettiren Satürn, halen önemli keşiflere konu oluyor.

Satürn’ün uydusu Enceladus yaşanabilir bir okyanusa ev sahipliği yapıyor

Satürn birçok bilinmeyene ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle aylarda yapılan araştırmalar, yıllardır gökbilimcileri şaşırttı. Son olarak Satürn’ün en büyük altıncı ayı olan Enceladus, yaşamın izlerine dair önemli keşiflerle gündeme geldi. Ay’daki okyanusun yaşam için gerekli yapı taşlarına sahip olduğu ortaya çıktı.

Enceladus

Southwest Araştırma Enstitüsü’nden bilim adamı Christopher Glenn konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

Dünyadaki yaşamın temel unsurlarından birinin Enceladus civarında bol miktarda bulunması gerektiğine dair kanıt bulduk. Bu, Enceladus’un önceden düşünülenden daha yaşanabilir olduğunu gösterir.

Çalışma verileri NASA’nın Cassini sondasından elde edildi. Enceladus çevresinde minerallerin nasıl eridiğini simüle eden ve araştırmacıların Ay’daki fosfor miktarını ölçmesine olanak sağlayan araştırma, Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlandı. Öte yandan, bilim adamları Enceladus’u olası bir ev olarak görüyorlar.

Enceladus

Bu, uydunun bu tür haberlerle ilk ortaya çıkışı değil. Geçen yıl, Ay Enceladus’un buzlu kabuğunun altındaki gizli okyanusta bilinmeyen bir metan üretim süreci meydana geliyordu. Uydudan yayılan dev su bulutları, uzun süredir bilim insanlarının ilgisini çekiyor. Bilim adamları, belirli moleküllerin Dünya okyanuslarının dibindeki hidrotermal menfezlerle ilişkili olduğunu keşfettiler (özellikle hidrojenVe metan E karbondioksitten) Nispeten yüksek bir konsantrasyonu tespit edin.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın