https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Bezos çubuğu kırıldı! Amazon-SDN’den tarihi kayıp

Bezos çubuğu kırıldı! Amazon-SDN’den tarihi kayıp

Amerikan teknoloji şirketleri, COVID-19 pandemisinden sonra değer kaybetmeye başlıyor. En değerli 5 şirkete baktığımızda her geçen gün paylarının ve piyasa değerlerinin düştüğünü görüyoruz. Bu, 5 şirketin bir yıllık amortismanını Türkiye, Arjantin ve İsviçre’nin toplam GSYİH’sinden daha fazla yapan bir kayıptır. Peki Amazon’un şu anki piyasa değeri nedir?

Trilyon dolarlık tarihi kayıp! Amazon pazarının değeri nedir?

Amazon’un piyasa değeri geçen yılın yazında 1,88 trilyon dolara ulaşarak şirketin tarihi rekorunu kırdı. Ama bugün itibariyle 878 milyar dolara düştü. Bu, onu 1 trilyon dolar değer kaybeden ilk halka açık şirket yaptı.

Amazon piyasa değeri

Elbette bu düşüş sadece Amazon’da olmuyor. Dünyanın en büyük 5 teknoloji şirketine baktığımızda, geçen yıl sonunda 2,94 trilyon dolar değeri ile 3 trilyon dolar seviyesini aşmaya en yakın şirket olarak anılan Apple’ın piyasa değeri 2,15 trilyon dolara geriledi. dolar.

Benzer şekilde Microsot 2.58 trilyon dolardan 1.67 trilyon dolara, Google’ın Alfabesi 1.98 trilyon dolardan 1.11 trilyon dolara, son zamanlarda Twitter satın alımıyla öne çıkan Elon Musk’ın favorisi Tesla ise 1.23 trilyon dolardan 552 milyar dolara düştü.

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi sadece bu beş şirkette meydana gelen değer kaybı Türkiye, Arjantin ve İsviçre’nin toplam GSYİH’sından daha fazla. Şaşırtıcı bir şekilde, en büyük değer kaybını yaşayan Amazon, büyük bir çıkmaza girdi.

Tesla, 1 trilyon dolarlık bu düşüşle bir yılda Samsung ve Meta’nın toplamını kaybetmesine rağmen, Amazon hala 878 milyar dolarlık piyasa değeri ile en değerli şirketler listesinde dördüncü sırada yer alıyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın