medyauzmani.com

Bayraktar Kızılelma sistem testlerini tamamladı!

Baykar’ın kendi öz kaynaklarıyla geliştirdiği Bayraktar Kızılelma prototipi, geçtiğimiz ay ilk uçuşunu yaptı. Bugün yeniden havalandı ve sistem testleri için bulutların üzerine çıktı. İşte o anlar…

Bayraktar Kızılma bulutların üzerinde en uzun uçuşunu gerçekleştirdi!

Türkiye, 2022 yılında kendi rekorunu kırarak savunma sanayi alanında 4 milyar dolar sınırını geçmeyi başardı. Sadece Bayraktar TB2’nin satışı sayesinde milyar dolara ulaşan Baykar’ın rolü elbette çok büyük. Ayrıca firma öz kaynakları ile proje geliştirmeye devam etmektedir. Son olarak bugün Bayraktar Kızılelma ikinci seferini gerçekleştirdi.

Kızıl Elma Bayraktar

Bayraktar Kızılelma ile paylaşılan ilk verilere baktığımızda oldukça umut verici bir prototipin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu uçak, Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı’nın AI özelliklerinin yanı sıra F-16 ve F-35’te gördüğümüz bazı yetenekleri de beraberinde getirecek.

Envantere dahil edilecek ilk modellerin ses altı yani 800+km hıza çıkması planlanıyor. Bugün piste çıkan versiyon da onlardan biri. Önümüzdeki dönemde Transonic (1000+ km/h) ve Supersonic (1200+ km/h) olmak üzere iki farklı seçeneğin geliştirilmesi bekleniyor. Çift motorlu bir versiyon bile görebiliriz.

Ayrıca TB3’lerin de kullanılacağı TCG Anadolu amfibi hücum gemisine iniş kalkış yapabilecek, F-16’larda kullanılan AESA radarına sahip olacak ve düşük profilli radara sahip olacak. F-35 gibi gövdede mühimmat taşıyarak görünüm (ayrıca yapımında kullanılan malzeme ve kaplamalar sayesinde), diyelim.

Bayraktar KIZILELMA, yeni nesil savaş uçakları (F-35 ve MMU/TFX), insansız hava araçları (TB2-Akıncı, Anka ve AK SAMSUNGUR gibi) ve istihbarat birimleri (AWACS uçakları) ile haberleşebilecek. Bu nedenle, sanki kendisi görüyormuş gibi hareket edebilecek ve gördükleri hedefleri vurabilecektir.

İlk etapta gerçekleştireceği görevler havadan yere şeklinde olsa da ilerleyen zamanlarda havadan havaya görevlere sahip versiyonları da olacak. Elbette ilk versiyonların F-16’larla it dalaşı yapmasını beklemek hayal olur. Ancak 2030’larda bunu altıncı nesil savaş uçaklarına dönüşerek yapacak.

Baykar’ın motor tarafında Ukraynalı Ivchenko-Progress ile (AI-322F Turbofan ve AI-25TLT Turbofan Motor için) çeşitli anlaşmaları olduğu biliniyor. Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş devam etse de şimdiden 20’den fazla motor teslim ettiklerini ve bu sürecin kesintisiz devam ettiğini biliyoruz.

Bu yerli savaş uçağı, tıpkı Akıncı gibi A, B ve C olmak üzere farklı yeteneklere sahip en az 3 prototip ile karşımıza çıkacak. Bu araçlarda Ivchenko tarafından üretilen AI-25’in iki varyantı olan AI-25TLT (16.5 kN) ve AI-322F (41 kN) kullanılacak.

Toplamda 4 prototip üretileceği aktarılıyor. Bunlar 1 adet AI-25TLT Red Apple-A, 1 adet AI-322F Red Apple-B ve 2 adet AI-322F Red Apple-C olacaktır. Ayrıca yerli motora dönüş yönünde de bazı çalışmalar var.

TEI TF-10000

Ayrıca TEI tarafından üretilen ve ilk kez Hürjet’te kullanılması planlanan TEI TF-6000 turbofan (6.000 lbf-26,5 kN) ile TEI TF-10000’in (10.000 lbf-44,5 kN) Hürjet’e entegre edilmesi amaçlanıyor. Kızılelma.

Bayraktar Kızıl Elma Özellikleri:

 • Uçuş/yayın süresi: 5 saniye
 • maksimum kalkış ağırlığı: 6 ton
 • operasyonel yükseklik: 35 ft çöp kutusu
 • Görev Kapsamı: 500 deniz mili (Denny mili) / 900+ km
 • seyir hızı: Mach 0,6 (gelecekte Mach 0,8+ ve Mach 1,2+’ye yükselebilir)
 • yük1.500 kg (dahili silah istasyonları ile)
 • Yüksek manevra kabiliyeti
 • Otomatik kalkış ve iniş
 • Düşük radar imzası
 • uydu iletişim bağlantıları
 • Kısa menzilli uçak gemilerinden kalkış
 • AESA radarı ile uyumlu

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın