https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Baidu Ernie Bot Lansmanında 3 Milyar Dolar Kaybetti!

Baidu Ernie Bot Lansmanında 3 Milyar Dolar Kaybetti!

OpenAI çalışması Bugün inanılmaz bir popülerlik kazanan ChatGPT, devrim niteliğindeki birçok özelliği sayesinde tüm dünyada tanınır hale geldi. Tabii bu popülerlik rekabeti de beraberinde getirdi. Çinli teknoloji şirketi Baidu, Ernie Bot adlı bir yapay zeka geliştirip ChatGPT’ye rakip bir uygulama ile tüm Çin’i ayağa kaldırdığı için sunum kısmında işler pek iyi gitmedi. İşte haberin detayları…

Baidu, Ernie Bot’u piyasaya sürerken üç milyar dolar kaybetti!

Dün Baidu Pekin genel merkezinde yapılan sunumda önceden kaydedilmiş video kliplerin kullanılması nedeniyle şirketin hisse fiyatı düştü ancak öne çıkan herhangi bir özellik ortaya çıkmadı. Yaklaşık bir saat süren lansmanda ChatGPT’yi yenmesi beklenen chatbot beklendiği gibi çıkmadı ve şirkete 3 milyar dolara mal oldu.

baidu ernie botu

ChatGPT’nin sunduğu müzik besteleme, insan benzeri konuşmalar, yazma ve düzenleme yazılımı gibi özelliklere rağmen, Ernie Bot hesaplama yapmaktan ve istendiğinde resim göstermekten öteye gidemedi. Hayal kırıklığına uğramış yatırımcılar hisselerini satın aldıkça şirketin piyasa değeri yüzde 10 küçüldü. Ayrıca CEO sunum sırasında robotun henüz mükemmel olmadığını ve hazır olduğu için değil, piyasa talebi nedeniyle piyasaya sürüldüğünü itiraf ettiğinde sunumun sesi kesildi.

Şirket, hisse fiyatındaki keskin düşüş hakkında yorum yapmazken, Ernie Bot’un iş odaklı versiyonunu test etmek için 30.000’den fazla kişinin başvurmasıyla Baidu’nun bulutundaki trafiğin hızla arttığına dikkat çekti. Henüz kapalı beta aşamasında olan bot geliştirme aşamasındadır ve bu beta sürümü yalnızca belirli kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Önümüzdeki haftadan itibaren bu kullanıcılara bir beta sürüm gönderilecek.

Baidu, Ernie Bot’u açıkladıktan sonra hisselerinin değeri yüzde 15 arttı. Bunda ChatGPT’nin Çin’den büyük bir rakip olarak duyurulmasının önemli bir payı olsa da şu an için böyle bir rekabet pek mümkün görünmüyor.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın