medyauzmani.com

Bağımsız Tesla kullanıcılarının tam sayısı açıklandı


AI etkinliğinde sergilenen ve Optimus adlı insansı robotunun ilk prototipini sunan Tesla, etkinlikte araçları hakkında da bazı bilgiler paylaştı. En merak uyandıran konulardan biri, araçların kullanıcı etkileşimi olmadan tamamen kendi kendine çalışmasına izin veren tam otonom sürüş özelliğini kaç kişinin kullanabileceğiydi. Bu konuda Tesla’dan beklenen resmi rakamlar açıklandı.

Tamamen kendi kendini süren bir Tesla’yı kaç kişi kullanıyor?

FSD programının geliştirilmesi hakkında bilgi vermek için sahneye çıkan Otopilot Programları Müdürü Ashok Iluswamy, tam otonom teknolojiyi kullanan aktif kullanıcı sayısından bahsetti. 160 ben İlan etti.

Elluswamy sadece geçen yıl Tesla Autopilot FSD Beta programındaydı. 2000 kullanıcı Geçen yıl kullanıcılar tarafından gösterilen yoğun ilgi ile bu sayının 160.000’e yükseldiğini duyurdu.

Tam otonom Tesla Autopilot komutunun 160.000 aktif kullanıcısı var

Etkinlikte paylaşılan detaylar arasında şu ana kadar tam otonom sürüş yazılımı veya FSD için 35 güncelleme yayınlandı. Etkinlik sonunda sorulan sorulara yanıt veren Elon Musk, FSD teknolojisinin yıl sonuna kadar tüm ülkelerde kullanıma hazır olacağını belirtti.

Bu sadece bir tahmin olsa da Musk daha önce söz konusu teknolojiyle ilgili birçok tahminde bulunmuştu.

Otopilotun hareket planlamasını geliştiren ekip lideri Barrell Jain, FSD teknolojisinin insan düşüncesine benzer kararlar verdiğini açıkladı. Bu da Tesla’nın yaklaşmaması gereken engelleri anlayabildiğini ve farklı bir yönde ilerleyeceğini gösteriyor.

Tam otonom Tesla Autopilot komutunun 160.000 aktif kullanıcısı var

Tesla, FSD teknolojisinin çevreleyen 3B yapılarının veri kümeleriyle çalışır. Şirketin baş mühendislik sorumlusu Phil Doan, ayrıntılı veri toplama yoluyla 3D yapıların algılanması ve işlenmesinin de gelişeceğini söyledi. Ayrıca arabalar hava durumunu, gece ve gündüzü, yağmurlu ve sisli havayı anlayabilecekler. Bu şekilde Tesla Autopilot daha iyi kararlar alacaktır.

Şirketin paylaştığı bilgilere göre sürekli olarak yapay zeka teknolojisini geliştirmekte ve güncellemeler yoluyla kullanıcılarına aktarmaktadır. Tesla’nın kamerası var 1 milyon dolar50.000’den fazla araçtan gelen görüntüleri tarar ve otomatik pilotu iyileştirmeye çalışır. Ayrıca, iyileştirmeler Unreal Engine kullanılarak simüle edilir.

Dojo çipli bilgisayarlar.

şirketten fotoğraflar 30 petabayt (30.000.000 GB) Ayrıca Dojo adlı yeni bir çip üzerinde çalıştığını ve bunu yüksek kapasiteli bir veri merkezinde tuttuğunu duyurdu. Söz konusu çip özel bir bilgisayarda çalışacak ve tam yapının 2023’ün ilk çeyreğine kadar gerçekleşeceği söyleniyor.

Tesla arabaları varsayılan olarak otomatik pilot teknolojisiyle gelirken, FSD teknolojisi 15.000 ABD Doları karşılığında satın alınabilir. Söz konusu özelliğin ABD ve Kanada’da 160.000 kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca kavşaklarda zorlu dönüşlere neden olabilir ve duruma göre yavaşlayıp hızlanabilir. Tabii bunu yaparken trafik kurallarına ve işaretlerine önem verdiğini de belirtmek gerekir.

Tesla trafikte!

Peki Tesla otomatik pilotu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın