medyauzmani.com

Avrupa’nın en değerli otomobil üreticisi belli oldu


Volkswagen Grubu, otomotiv endüstrisindeki en değerli unvanını kaybetti. Şirket, Volkswagen’i geçerek Avrupa’nın en değerli otomobil üreticisi ilan edildi.

Volkswagen Grubu’nun bir parçası olan Porsche, Perşembe günü 93 avroluk bir liste fiyatına ulaştı ve 85 milyar avroluk bir piyasa değerine sahip. Gün içinde 91 Euro’ya kadar düşen hisse fiyatı, şirketi Avrupa’nın en değerlisi yaptı.

Porsche, Avrupa’nın en değerli otomobil üreticisi seçildi

Porsche’nin hisse fiyatı, halka arza katılan yatırım bankalarının 312,8 milyon € karşılığında hisse satın almasının ardından yeniden ivme kazandı. Yaklaşık 3,8 milyon hisse satın alan yatırım bankaları şirketin listelenmesine destek verdi.

Porsche, Avrupa'nın en değerli otomobil üreticisi seçildi

Bir Volkswagen sözcüsü, 29 Eylül ile 4 Ekim arasında satın alınan hisselerin, listeden bu yana toplam işlem hacminin yaklaşık yüzde 11’ini temsil ettiğini ve 34 milyon hisseden oluştuğunu belirtti. Bir Volkswagen sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan enflasyon verileri, Avrupa’daki enerji arzına ilişkin endişeleri artırdı. Şirketler, borsadaki oynaklığa karşı küçük çaplı tedbirler uygulamaya başladı” dedi. açıklamalar yaptı.

Volkswagen Grubu, 77,7 milyar avroluk piyasa değeriyle ilk sırayı Porsche’ye kaptırdı. Listede üçüncü sırada ise 57,2 milyar avroluk değerle Mercedes-Benz yer alıyor.

Porsche, Almanya’nın Linde, SAP, Deutsche Telekom ve Siemens’ten sonra en değerli 25. şirketi ve şu anda Avrupa’nın en değerli 25. şirketi. Bank of America Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Porsche hisselerini orijinal ihraç fiyatı olan 82.50€’ya kıyasla 81€ ile 82.50€ arasında satın aldığını duyurdu.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda ve SDN forumunda belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın