medyauzmani.com

ASUS, Z790 serisi anakartlarını tanıttı


Intel yeni 13. nesil işlemcilerini tanıttıktan kısa bir süre sonra ASUS ROG Maximus, ROG Strix, TUF Gaming ve Prime ürün aileleri Intel’in geniş ürün yelpazesini genişletiyor.Z790 serisi anakartları duyurdu. Yeni serideki tüm modeller en yeni 13. nesil Intel Core işlemcileri destekler.

ASUS Z790 anakartlar, kullanımı kolay ASUS Q-Design özelliklerinin yanı sıra ASUS Enhanced Memory Profile II, AI gibi özel teknolojiler sayesinde yeni nesil bir sistem kurmak veya mevcut sistemlerini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir çözümdür. Hız aşırtma ve AI Soğutma II.

ASUS Z790 serisi anakartlar neler sunuyor?

DDR5 bellek modülleri yalnızca ASUS, önceki nesil Z690 modellerini tanıttığında tanıtıldı. Çoğu kullanıcı, yeni belleğin reklamı yapılan yeni anakartlarda çalışacağından emin olmak istedi.

ASUS bunu sağlamak için kapsamlı çalışmalar yaptı. Birkaç endüstri ortağıyla birlikte çalışan ASUS, ASUS Gelişmiş Bellek Profilini (AEMP) oluşturdu. Bu yüzden popüler RAM markalarıyla daha iyi ve geniş uyumluluğa sahiptir.

Günümüzde giderek daha da yerleşik hale gelen DDR5 pazarında çok sayıda bellek kombinasyonunu çok cazip fiyatlarla görmek mümkün. Kullanıcılar artık uyumluluktan çok performans hakkında düşünmeye başlıyor. ASUS bu sefer çok kapsamlı bir çalışma yürüttü. ASUS, DDR5 destekli tüm Z790 anakartlarda AEMP II profilleri sunar.

Bu profiller, çekirdek DDR5-4800 spesifikasyonundan %37,5’e kadar daha hızlı RAM hızları sunar. Esnek bir eğitim yöntemiyle geliştirilen bu profiller, kullanıcıların belleklerini taban hızların üzerine kolayca yükseltmelerine olanak tanırken, sistemin stabil bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar. AEMP II ile en uygun bellek ayarlarına tek bir tıklama ile ulaşılabilir.

Bu sayede giriş seviyesi modellerden en iyi şekilde yararlanmak veya yüksek hızlı bir setten üstün performans elde etmek mümkündür.

ASUS AI Hız Aşırtma: Kolay CPU Optimizasyonu

ASUS AI Hız Aşırtma, ASUS test laboratuvarlarında binlerce işlemcinin performans özelliklerini ölçen kapsamlı araştırmalarla desteklenmektedir. Bu araç, hız aşırtma performansı ve kullanım kolaylığında endüstri lideridir.

Bu teknoloji, birkaç veya tüm çekirdek kullanan iş yüklerinde tek bir tıklama ile işlemci hızını artırır.

AI Hız Aşırtma teknolojisinde kullanılan gelişmiş yapay zeka, CPU soğutucularının verimliliğini ve bilgisayarın çalışma ortamındaki değişiklikleri de izler ve sistemdeki her bileşeni optimum performans için ayarlar.

ROG Maximus ve ROG Strix Z790 anakartlar, AI Hız Aşırtma teknolojisine sahiptir.

AI Cooling II ve FanXpert: Kapsamlı Termal Çözümler

Armory Crate uygulamasındaki FanXpert aracılığıyla etkinleştirilen ASUS AI Cooling II, kısa bir stres testi yoluyla sistem hakkında veri toplamak için bir makine öğrenimi algoritması kullanır. Bu işlemden sonra AI Cooling II işlemciyi izler ve stres testinden elde edilen verileri kullanarak sistemi verimli bir şekilde soğutmak ve gürültü seviyesini düşük tutmak için gereken minimum fan hızını hesaplar.

Fan kontrol sistemi, sabit yük altında fan gürültüsünü 5,7 dB azaltabilir. Kendinden uyarlamalı bu sistem sayesinde kullanıcılar istedikleri zaman soğutma gücüne, istedikleri zaman sessizliğe kavuşabilirler.

ASUS ayrıca FanXpert’i tam kalibrasyon ve kontrol seçenekleriyle güncelledi. Kullanıcılar, Windows’ta kullanımı kolay Armory Crate uygulaması aracılığıyla sıcaklık giriş haritasına ve fan tepki haritasına erişebilir.

ASUS Q-Design: Sistemleri birleştirmeyi kolaylaştıran özellikler

ASUS PCIe® Slot Q-Release düğmesi, kullanıcıların grafik kartlarını tek parmakla kolayca çıkarmasına olanak tanır. İlk olarak ASUS tarafından üst seviye Z690 anakartlarda sunulan bu kullanışlı özellik, artık orta sınıf TUF Gaming ve Prime Z790-A anakartlarda bile mevcut.

Benzer şekilde, geleneksel DIMM yuvası tasarımları, kullanıcıların belleğin her iki tarafını da kilitlemesini gerektirir. Parmakları kalın olan kullanıcılar için grafik kartına en yakın yuvayı açmak zor olabilir.

Bu nedenle ASUS, tüm Z790 anakartlarında yeni bir tek taraflı Q-DIMM mandal tasarımı kullanır. Bu parçalar sayesinde kullanıcılar, mandalın ekran kartına yakınlığından doğabilecek sorunla karşılaşmazlar. DIMM yuvasının kolay erişilebilir tarafında bulunan tek bir kilit, belleği güvenli bir şekilde yerleştirmek için yeterlidir. RAM’i kurmak ve güncellemek artık çok daha kolay.

ASUS ayrıca M.2 sürücülerinin kurulumunu da kolaylaştırdı. ASUS M.2 Q-Latch ile kullanıcıların kolayca kaybedilebilen küçük M.2 vidaları kullanmasına gerek kalmaz. Artık sadece parmak ucuyla M.2 sürücülerini takıp çıkarmak mümkün. M.2 Q-Latch, tüm ROG Maximus, ROG Strix ve TUF Gaming Z790 anakart modellerinde ve orta sınıf Prime Z790-A WiFi modelinde mevcuttur.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın