medyauzmani.com

ASUS, AMD X670 serisi anakartlarını duyurdu


Aralarında ASUS’un ROG Crosshair, ROG Strix, TUF Gaming ve ProArt ve Prime AMD X670 tabanlı yeni bir anakart serisi duyurdu. AMD’nin işlemci ve yonga setinde yaptığı büyük değişiklikler sayesinde ASUS bunu başardı. X670, yeni nesil bir platformdur yapar.

5 nm işlemle üretilmiştir AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler yeni AM5 soketi ile kullanılıyor. LGA tipi bir soket olan AM5’te pinler işlemcide değil anakartta. Bu sayede vidaların zarar görme olasılığı azalır. AM5, 170W’a kadar TDP desteği sağlar. Böylece çok çekirdekli işlemcilerden yoğun iş yükü altında yüksek performans alınabilir.

Asus’un AMD X670 serisi anakartları neler sunuyor?

Yeni nesle taşınan tek şey işlemci yuvası değil elbette. X670E ve X670 anakartlar en yenisidir DDR5 RAMdesteklemek. Performans, önceki nesil DDR4 belleğe göre yüzde 50 daha yüksek veri hızları sunan DDR5 ile performansı tamamen yeni bir düzeye taşıyor. ASUS anakartlar ayrıca, uygun bellek setlerinin hızını en üst düzeye çıkarma becerisine olanak tanıyan çeşitli donanım ve yazılım geliştirmelerine sahiptir.

X670E ve X670 anakartlarda ayrıca PCIe 5.0 bağlantısı bulunur. Bu yeni standart, bir PCIe 4.0 bağlantısının iki katı hız sunar ve ASUS X670E ve X670 anakartların yüksek hızlı bağlantı seçeneklerinden yararlanmasına olanak tanır. tüm seri boyunca USB4 ve USB 3.2 Gen 2 x 2 bağlantıları için Formlar dahildir.

X670E ve X670 anakartları, devre içinde PCIe 5.0 ve PCIe 4.0 kullanmaları bakımından farklılık gösterir.

X670E üzerindeki “E” harfi “Extreme” anlamına gelir. Bu da kullanıcıların bir adet PCIe 5.0 x16 yuvalı ve en az bir adet PCIe 5.0 M.2 yuvalı bir anakart ile karşı karşıya olduklarını gösteriyor. Ancak ASUS, daha azıyla yetinmek istemiyor ve kullanıcılara yüksek kaliteli modellerde yüksek hızlı depolama konusunda birçok olanak sunuyor.

Çoğu ROG Strix X670E anakartında yerleşik olarak en az iki PCIe 5.0 M.2 yuvası bulunur. Birinci sınıf ROG Crosshair X670E Extreme, yerleşik yuvalara ve ek kartlara sahip toplam dört PCIe 5.0 yuvası içerir.

Daha yüksek kapasiteli M.2 SSD’ler daha fazla ısı ürettiğinden ASUS, X670 ve X670 serisinde soğutmayı da yükseltiyor. Bu M.2 yuvalarının çoğu, ısıyı dağıtmaya yardımcı olan çift taraflı bir M.2 ısı bloğuna sahiptir.

Günümüzün üst düzey grafik kartlarında genellikle büyük soğutma çözümleri ve sağlam arka plakalar bulunur. Üstün performans sağlayan bu parçalar PCIe mandalının açılmasını zorlaştırabilir.

ASUS PCIe Q-Release yuvası Düğme, kullanıcıların tek dokunuşla grafik kartlarını çıkarmasına olanak tanır. Kullanıcılar bu kullanışlı özelliği tüm ROG Crosshair X670E anakartlarda, ProArt X670E-Creator WIFI’da, çoğu ROG Strix modelinde ve hatta Prime X670E-Pro’da bulabilir.

Benzer şekilde, geleneksel DIMM yuvası tasarımları, kullanıcıların belleğin her iki tarafını da kilitlemesini gerektirir. Parmakları kalın olan kullanıcılar için grafik kartına en yakın yuvayı açmak zor olabilir.

Bu nedenle ASUS, tüm X670E anakartlarında yeni bir tek taraflı Q-DIMM mandal tasarımı kullanır. Bu parçalar sayesinde kullanıcılar, mandalın ekran kartına yakınlığından doğabilecek sorunla karşılaşmazlar. DIMM yuvasının kolay erişilebilir tarafında bulunan tek bir kilit, belleği güvenli bir şekilde yerleştirmek için yeterlidir.

ASUS ayrıca M.2 sürücülerinin kurulumunu da kolaylaştırdı. Benzersiz M.2 Q-Mandal Bu sayede kullanıcılar kolayca kaybolabilecek küçük M.2 vidalarla uğraşmak zorunda kalmazlar. Artık sadece parmak ucuyla M.2 sürücülerini takıp çıkarmak mümkün.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın