medyauzmani.com

Asgari ücretle araba almak mümkün mü?


Ülkemizde son 4-5 yılda Türk lirasının hızla değer kaybetmesi ve buna bağlı olarak enflasyonun artması sonucunda başta otomobil fiyatları olmak üzere tüm elektronik ürünlerde büyük artışlar meydana geldi. Peki asgari ücretle çalışan Amerikan, Avrupa ve Türk vatandaşlarının araba alması ne kadar sürüyor?

Asgari ücretle araba almak ne kadar sürer?

Covid-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tüm dünyada sorunlar peş peşe ortaya çıkıyor. Sonuç olarak, insanların satın alma gücünü doğrudan etkileyen ve ülkemizde daha çok hissedilen yüksek enflasyon sorunu var.

Elbette Türk lirasının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve teknolojik ürünlerdeki yüksek vergiler nedeniyle otomobil, bilgisayar, televizyon ve cep telefonu fiyatları geçtiğimiz birkaç yıla göre 10 kattan fazla arttı.

Emre Özpeynirci ise Türkiye’yi ABD ve Avrupa ülkeleri ile karşılaştıran bir derleme yayınladı. Burada belirtilen ülkelerde asgari ücretle çalışan vatandaşların kendi pazarlarında satın alabilecekleri en ucuz araba modellerini ve ne kadar iş alabileceklerini paylaşın.

3 Ekim 2022 itibariyle Türkiye’de satılan en ucuz binek otomobilin Hyundai i10 olduğunu görüyoruz. Güncel fiyat, seçilen pakete göre 331 bin 500 TL ile 402 bin 500 TL arasında değişiyor. En uygunundan yola çıkarak asgari ücretle çalışan bir vatandaşın araba alabilmesi için 60 ay çalışması gerektiğini söyleyebiliriz.

Amerika Birleşik Devletleri’ne baktığımızda Chevrolet Spark modelinin 17.500 ile 18.000 dolar arasında satıldığını görüyoruz. Asgari ücret eyalete göre değişmekle birlikte 1.200 ile 2.400 dolar arasında değişmektedir. Buna göre, seçilen araba 8-15 ay içinde satın alınabilir.

Özpeynirci’ye göre, Fransız vatandaşları en ucuz araba modeli Dacia Sandero’yu 8 ay asgari ücretle satın alabilirken, İngilizler 6 aylık çalışma ile Dacia Spring’i satın alabilir. Elbette ülkemizde asgari ücretli işgücü oranı yüzde 50’ye yakınken, Avrupa ortalaması olan yüzde 10’un altında olduğunu da belirtelim.

Asgari ücretle araba almak sizce mümkün mü? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın