https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Artık akıllı telefonlarda yüklü uygulama yok!

Artık akıllı telefonlarda yüklü uygulama yok!

Halihazırda tonlarca uygulama içeren akıllı telefonlar satın alıyoruz. Telefonlarda yüklü olarak gelen uygulamaların bir kısmı çok kullanışlı, bir kısmı ise telefonda yer kaplamaktan başka bir işe yaramıyor. Kişisel verilerin paylaşılması buna eklendiğinde bu çok can sıkıcı olabilir. Ancak bazı hükümetler telefon üreticilerinin bu politikasına karşı önlem almaya başladı.

Hindistan önceden yüklenmiş uygulamalara karşı hareket ediyor

Son bilgilere göre Hindistan hükümeti, cep telefonlarına önceden yüklenmiş uygulamaları kaldırma yönünde önemli bir adım atıyor. Hindistan, planladığı yeni güvenlik politikasının bir parçası olarak, işletim sisteminde büyük değişiklikler yapmaya zorlayacak.

Yeni yasanın değişmesiyle birçok üretici, yüklü uygulamalarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalacak. Hindistan Standartları Bürosu ayrıca yeni akıllı telefon modellerini uyumluluk açısından test edecek.

Hindistan hükümeti ayrıca işletim sistemleri için önemli güncellemeleri araştırmayı planlıyor. Güney Asya ülkesi, akıllı telefon üreticilerine yeni kurallara uyum sağlamaları için bir yıl süre verdi. Bu sürenin sonunda firmalar, telefonlarda varsayılan olarak sunulan ve silinemeyen uygulamaları kaldırmak zorunda kalacak.

Bu süreçten en çok etkilenen markaların ise Samsung, Apple ve Vivo gibi üreticiler olması bekleniyor. Öte yandan Xiaomi’nin bu durumda pek etkilenmeyeceği de gelen bilgiler arasında. Çinli üreticinin akıllı telefonlarında silinemeyen sadece 8 uygulama olduğu belirtilirken, bu uygulamaların tamamının temel işlevlere sahip olduğu belirtiliyor. Xiaomi telefonlarda bahsi geçen uygulamalar şu şekildedir: Telefon, SMS, Kişiler, Dosya Yöneticisi, Ayarlar, App Store, İnternet Tarayıcısı ve Kamera.

Hindistan’ın aldığı bu kararla birlikte kullanıcıların çoğu ihtiyaç duymadıkları pek çok uygulamadan kurtulacak. Bu politikanın gelecekte ülkemizde de uygulanmasını bekliyoruz. Peki akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın