medyauzmani.com

Artemis II görevi gecikebilir – Teknolojihaberleri.org.tr

NASA, geçtiğimiz günlerde Artemis programının ilk görevi için Orion uzay aracını fırlattı. 2024 yılında gerçekleşmesi beklenen Artemis II görevinin fırlatma rampasındaki hasar nedeniyle ertelendiği söylendi.

Fırlatma rampasında ağır hasar! Artemis II görevi ertelenebilir

NASA’nın, uzun vadeli insanlı görevler için bir ay üssü inşa etmek için Artemis görevlerini kullanmak istemesi bekleniyor. Ancak 2000’li yılların sonlarında Mars’a yapılan ilk astronot görevinde Artemis I görevinin önemli bir rol oynadığını belirtmek gerekir.

Fırlatma rampasında ağır hasar!  Artemis II görevi ertelenebilir

Bir NASA çalışanı, Reuters uzay muhabiri Joey Roulette ile temasa geçti ve fırlatma rampasındaki hasarın beklenenden fazla olduğunu bildirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Roulette, “Bir NASA çalışanı beni aradı ve Artemis I görevinde kullanılan fırlatma rampasının ciddi şekilde hasar gördüğünü söyledi. Ancak NASA, fırlatma rampasındaki asansörlerin çalışmadığını kabul etti.” açıklamalar yaptı.

Fırlatmadan kısa bir süre sonra NASA, roketten enkaz düştüğünü gördüğünü kabul etti, ancak yetkililer bunun görev için “ek bir tehlike” oluşturmadığını iddia etti. Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasında bazı kırık tüpler gözlemlendi ve metal sac patladı.

Fırlatma kulesindeki hasarın boyutu henüz bilinmiyor. Analistler, hasarın 2024’te yapılması planlanan Artemis II görevini etkileyeceğini tahmin ediyor.

İlk görevde de kullanılan Artemis II görevi Avrupa Uzay Ajansı (ESA) E NASAGelişimine katılın avcı uzay aracı tarafından. NASA, Artemis II ile birlikte Ay’da kalıcı bir insanlık yerleşimi kurulacağını duyurur.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın