medyauzmani.com

Apple’dan Macbook dokunmatik ekran geliyor!

Apple’ın uzun süredir dokunmatik ekranlı bir MacBook Pro tanıtması bekleniyordu. Ancak şirket bunun mümkün olmadığını ve iPad’in dokunmatik ekranlı bir bilgisayar için kullanılması gerektiğini öne sürdü. Ancak Bloomberg, teknoloji devinin dokunmatik ekranlı bir MacBook üzerinde çalıştığını bildirdiği için bu konudaki fikrini değiştirmiş olmalı. Peki, bu ürünün özellikleri nelerdir? Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

MacBook dokunmatik ekran 2025’te piyasaya sürülecek

Bir Bloomberg haberine göre Apple, dokunmatik ekranlı bir MacBook Pro üzerinde çalışıyor. Aslına bakarsanız firma bu ürünü 2025 yılında tanıtacak. Teknoloji devi, ürünlerinde uzun süredir IPS LCD ekranlar kullanıyor. Şirket ayrıca 2025 yılında PC’lerinde OLED ekranlara geçiş yapacak.

temsili resim

Apple dışında Lenovo, HP, Asus gibi birçok marka da geçtiğimiz yıllarda ilk dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarlarını tanıttı. Teknoloji devi Apple’ın bu alanda da yeni bir ürün tanıtmak için teknolojinin biraz daha oturmasını beklemiş olması muhtemel.

Öte yandan Apple kurucusu Steve Jobs, 2010 yılında dokunmatik ekrana sahip MacBook modellerinin kullanıcı deneyimi için uygun olmadığını belirten bir açıklama yapmıştı. Hatta konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bunun üzerinde çok sayıda kullanıcı testi yaptık ve işe yaramadığı ortaya çıktı. Dokunmatik yüzeyler dikey olmak istemiyor. Harika bir demo sunuyor, ancak bir süre sonra yorulmaya başlıyorsunuz.” ve uzun bir süre sonra kolun düşmek istiyor.”

Apple’ın dokunmatik PC üzerinde çalışırken kullanılabilirlik açısından herhangi bir değişiklik yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor. Öte yandan şirket, klavye üzerinde önemli işlevleri yerine getiren Touch Bar’ı geçtiğimiz yıllarda tanıttığı MacBook modellerine eklemişti.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dokunmatik ekran teknolojisine sahip bir MacBook kullanışlı olur mu? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın