medyauzmani.com

Apple’dan katlanabilir ekranlı telefon patenti!

Katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar her geçen gün daha popüler hale geliyor. Samsung bu konuda başı çekerken, Xiaomi, Oppo, Vivo ve Google Pixel katlanabilir ekranlı telefon pazarında iddialı olmak istiyor. Öte yandan Apple’ın katlanabilir telefonu da merakla bekleniyor.

Apple, katlanabilir ekranlı telefonların sorunlarını çözüyor

Katlanabilir ekranlı yeni telefonunu yakın zamanda piyasaya sürmesi beklenen Apple’dan önemli bir adım geldi. Teknoloji devinin yaptığı patent başvurusuyla birlikte katlanabilir ekranlı telefonlar için çok büyük sorun yaratabilecek bir durumu çözmeye çalıştığını görüyoruz.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin internet sitesinde ortaya çıkan bir patent, Apple’ın yeni telefonunu düşmekten nasıl koruyacağını gözler önüne seriyor. Ayrıca “Kendiliğinden Kapanan Ekranlı ve Düşme Tespitli Ekran Koruma Teknolojileri” patenti ile birlikte bize bir çözüm yöntemi sunmaktadır.

Patentin adından da anlaşılacağı gibi cihazın içinde ivmeölçer benzeri bir sensör bulunacak. Sensör, iPhone’un düşürüldüğünü algıladığında, telefonu hızla kapatır. Bu sayede katlanabilir ekranın neden olduğu güvenlik açığını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Apple patentinde, telefonun yerden yeterince yüksek olmadığı konumlarda mekanizmanın tam olarak kilitlenmeyebileceğine dikkat çekiliyor. Ancak bu durumda bile Apple, mekanizmanın bir miktar koruma sağlayacağını garanti ediyor. Bu oldukça mantıklı görünüyor çünkü 180 derece açılan bir ekranın daha fazla hasara yol açacağını tahmin etmek zor değil.

Apple’ın katlanabilir ekranlı telefonu hakkında bir süredir iddialar dolaşıyordu. Şirketin yeni patenti, telefonun lansman tarihinin yakında olacağının kanıtı. Alınan bilgilere göre Apple’ın “iPhone Fold” modeli 2025 yılında tanıtılacak.

Katlanabilir ekranlı telefonların sayısı her geçen gün artarken, Apple’ın bu pazara sağlam bir giriş yaptığı görülüyor. Peki siz Apple imzalı katlanabilir telefon modeli ve patent başvurusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın