medyauzmani.com

Apple Watch Ultra modelinin kilidi açıldı!


Apple, bu ayın başlarında düzenlediği etkinlikte yeni akıllı telefonlarını, saatlerini ve kulaklıklarını tanıttı. En çok ilgiyi çeken cihaz ise ülkemizde yeni iPhone modeli kadar yüksek bir fiyata satılan Apple Watch Ultra oldu. Bugün cihaz içeriden açıldı ve karmaşık yapısı ortaya çıktı.

Apple Watch Ultra’nın tamiri diğer modellere göre daha zor!

Bugün 9to5mac editörü Derek Wise, merakına yenik düştükten sonra Apple Watch Ultra’nın içini açtı. Serinin devamı olan Apple Watch 8 ve Apple Watch SE ya da selefleri gibi bu saatin de tamir edilmesini bekleyen Wise, beklediğini bulamamıştı.

Apple Watch Ultra, şirketin diğer modellerinde ve akıllı telefonlarında olduğu gibi ekran sökülerek sabitlenmiyor. Bunun yerine cihazın arkasındaki 4 adet P5 pentalobe vidayı (M2 MacBook Air’de kullanılan vidaların aynısı) sökmek gerekiyor.

Ancak bunu yapan Wise, Apple’ın ek bir su geçirmezlik önlemi olarak bu cihazda o-ringleri kullandığını ve bu da montaj sırasında bir soruna neden olduğunu görüyor. Vidaları söktükten sonra cihazın arka kapağı tıpkı ekranın sökülmesi gibi plastik bir cihazla ayrılmaktadır. Bu noktada kapağın sensörler ile entegre olduğunu ve iki ince kablo ile saate bağlı olduğunu ve bağlantıları dikkatlice ayırdığını fark ediyorum.

Ancak bu süre zarfında arka kapak ile saat arasındaki özel yapıştırıcının zarar görme ihtimalinin olduğu ve cihazın su geçirmezlik özelliğinin güvenilirliğini kaybettiği de belirtiliyor. Bu nedenle birleştirme işlemi sırasında bu malzemenin temizlenmesi ve yenilenmesi önerilir.

Arka kapağı çıkardıktan sonra, yukarıdaki fotoğraftaki manzaraya bakın. Yani saatin sadece sensörlerin bulunduğu kısmı ayırabildiğini ve diğer parçalara ulaşmak için 3 vidayı daha sökerek metal koruyucu kasayı çıkarmak zorunda olduğunu anlıyor.

Tabii aynı zamanda saat kayışlarını tutan mekanizmadaki 4 yaydan 3’ünün yerinden fırladığı söyleniyor ve bu da onları tekrar bir araya getirirken zorluk yaratıyor. Ama hepsi bu kadar. Metal koruyucu kılıfın altında birden fazla şerit kablo bulunduğundan ve bunu önceden şemaya bakmadan yapmanın bir yolu olmadığı, denenirse saatin kalıcı olarak zarar görebileceğinden bahsediliyor.

Dolayısıyla iFixit tamir kiti satışa sunulduğunda ve tamir kılavuzu yayınlandığında bu adımları tekrarlamanın mantıklı olacağını söyleyebiliriz. Öte yandan Wise, saat tekrar monte edildiğinde cihazın dış kısmındaki o-ringlerin yukarıdaki görseldeki gibi göründüğünü ve düzgün takılmadığını söylüyor. Ayrıca bu cihazı şu anda tamir edilmesi imkansız olarak nitelendirdi.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın