medyauzmani.com

Apple Watch kalp sağlığı için ne yapıyor?


Dünyada ve ülkemizde yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer almaktadır.Kalp-damar hastalığıdikkat çekmek ve toplumsal farkındalığı artırmak için dünya kalp günü Her yıl 29 Eylül’de kutlanır. Giyilebilir teknoloji denilince akla ilk gelen ürünler olan akıllı saatler, başta kalp sorunları olmak üzere sağlık sorunlarının tespit edilmesinde önemli rol oynuyor.

Bu doğrultuda, daha önce birçok hayat kurtaran Apple Watch’tan kalp sağlığına yönelik çözümleri bir araya getirdik. Apple’ın amacı, tüketicilerin sağlıkları hakkında bilgi edinmelerine ve sağlıklarının kontrolünü ellerine almalarına yardımcı olmaktır.

Bunu, Apple Watch ve iPhone’da egzersiz yapmak için bilimsel bilgiler sağlayan kişiselleştirilmiş sağlık ve fitness özellikleri oluşturarak yaparlar. Apple Watch, kalp sağlığına odaklanan kapsamlı bir dizi özellik sunar.

Apple Watch muhtemelen birçok kullanıcıyı çekecek. Atriyal fibrilasyon belirtileri (AFib) Birçok insanın kalplerini uzun vadede sağlıklı tutmak için günlük alışkanlıklar oluşturmasına yardımcı oldu. Apple, saatin kendilerine nasıl yardımcı olduğu konusunda kullanıcılardan mesajlar aldıklarını doğrular.

Düzensiz ritim bildirimleri

Apple Watch’unuzdaki düzensiz ritim bildirimi özelliği, bazen atriyal fibrilasyonu (AFib) gösterebilecek düzensiz kalp atışlarını kontrol etmek için kalp atışlarınızı kontrol eder. Düzensiz ritim bildirimleri, kullanıcı dinlenirken bilek nabzını algılamak ve kalp atış hızı aralıklarındaki değişimi aramak için optik bir kalp sensörü kullanır.

Algoritma art arda AFib’i düşündüren düzensiz bir ritim tespit ederse, bir bildirim alırsınız ve tarih, saat ve kalp atış hızı Sağlık uygulamasına kaydedilir.

Atriyal fibrilasyon, kalbin üst odacıklarının alt odacıklarla senkronize olmadığı ve atriyal fibrilasyonu olan bazı kişilerde hiçbir semptomun olmadığı bir tür aritmidir. Diğerlerinde hızlı kalp atışı, çarpıntı, yorgunluk veya nefes darlığı gibi belirtiler vardır. Referans cihaz olarak FDA onaylı bir elektrokardiyogramın (EKG) kullanıldığı bir klinik çalışmada, düzensiz ritmi bildirmeye yönelik en yeni özellik yüzde 88,6 hassasiyet ve yüzde 99,3 saptanabilirlik gösterdi.

EKG uygulaması

EKG uygulaması ile hızlı veya atlanmış kalp atışı gibi semptomları olan kullanıcılar EKG çekebilir ve semptomlarını kaydedebilir. EKG uygulaması, tek kablolu bir EKG kaydetmek için Digital Crown’un yerleşik arka kristal elektrot sensörünü kullanır. EKG uygulaması daha sonra sinüs ritmi, atriyal fibrilasyon, yüksek nabızlı atriyal fibrilasyon, sonuçsuz veya zayıf kayıt sonucunu verir ve kullanıcıyı hızlı veya çarpıntı kalp atışı, baş dönmesi veya yorgunluk gibi semptomları girmeye yönlendirir.

Kaydedilen dalga formu, sonuçlar, tarih ve saat ve tüm semptomlar kaydedilir ve doktorunuzla paylaşmak üzere Sağlık uygulamasından PDF olarak dışa aktarılabilir.

Referans cihaz olarak 12 cihazlı bir EKG kullanan bir klinik çalışmada, EKG uygulaması sinüs ritmini sınıflandırmada %99,3 doğruluk ve sınıflandırılabilir sonuçlar için AFib’i sınıflandırmada %98,5 hassasiyet göstermiştir.

Kardiyo Fitness

Cardio Fitness, bir VO2 Max tahmini veya vücudunuzun egzersiz sırasında oksijeni emme yeteneği sağlar. Geçmişte, bu genellikle yalnızca dayanıklılık sporcuları veya – yelpazenin diğer tarafında – kalp yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıkları olan kişiler için ölçülüyordu. Bu testler genellikle bir klinikte yapılır ve ortalama bir kişi için çok yoğun olabilir.

Ancak Amerikan Kalp Derneği, VO2 Max’in genel sağlığın güçlü bir göstergesi olduğunu kabul ediyor ve bu teknolojiyi tüm kullanıcılara sunmaktan heyecan duyuyoruz. Apple Watch’ınız, genel sağlığınızı anlamanız için düşük egzersiz seviyelerinde bile size bilimsel olarak doğrulanmış bir VO2 Max tahmini verebilir.

Kullanıcılar, ciddi uzun vadeli sağlık koşulları riskleriyle ilgili derecelendirmeleri “düşük” seviyeye düşerse bildirim almayı bile seçebilirler. Neyse ki, bu, daha sık veya daha fazla egzersiz yaparak ve yol boyunca kolayca devam ederek geliştirebileceğiniz bir şeydir.

geçmiş

Yakın zamanda, kalbinizin ne kadar süredir AFib belirtileri gösterdiğini tahmin eden AFib Geçmişini duyurduk. Bu önemlidir çünkü araştırmalar AFib’e harcanan zamanın semptom şiddeti, yaşam kalitesi sorunları ve komplikasyon riski ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.

AFib Geçmişi ayrıca kullanıcıların uyku, egzersiz ve kilo gibi AFib’de geçirilen süreyi etkileyebilecek bazı yaşam faktörlerini izlemesine olanak tanır. Tarihsel olarak, ek AFib’i izlemenin veya ana yaşam faktörleriyle karşılaştırmanın kolay bir yolu yoktu. Artık bunu Apple Watch’unuzu takarak yapabilirsiniz.

AFib kaydı, hem Apple Watch hem de FDA onaylı referans cihazı takan katılımcılarla yapılan bir klinik çalışmada doğrulandı. Bu çalışma, Apple Watch ile referans cihaz arasındaki haftalık ölçümlerdeki ortalama farkın %1’den az olduğunu gösterdi.

Bu özellik şu anda ABD, Avustralya, Kanada, Avrupa, Hong Kong, Meksika, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve daha fazlası dahil olmak üzere 100’den fazla ülke ve bölgede mevcuttur.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın