medyauzmani.com

Apple, M2 Pro ve M2 Max işlemcilerini duyurdu

Genellikle Mart ayında gerçekleşen Apple Mac etkinliği, bu yıl sürpriz bir şekilde gündeme getirildi. Marka ayrıca etkinlik kapsamında yeni işlemcileriyle birlikte yeni Mac modellerini de duyurdu. Etkinlikte M2 Pro ve M2 Max işlemcilerle tanıştık.

Oldukça iddialı özelliklerle gelen yeni işlemciler, yeni MacBook modellerini bir adım öteye taşıyacak gibi görünüyor. Peki hangi özellikler var?

M2 Pro ve M2 Max işlemcinin özellikleri nelerdir?

Yeni işlemcilerin güç ve verimlilik odaklı bir dizilişinden bahsedebiliriz. İşlemcileri ayrı ayrı ele alacağım. Teknik detayları daha detaylı incelemek gerekiyor.

M2 Pro ne sunuyor?

Yeni işlemcide en son nesil üretim teknolojisini görüyoruz. Seri, ikinci nesil 5nm üretim teknolojisi kullanılarak üretiliyor. Sonuç olarak, işlemci de daha verimlidir.

Bu teknoloji ile yeni nesil işlemci 40 milyar transistör barındırıyor. M2 ile karşılaştırıldığında transistör sayısının iki katına çıktığını görüyoruz. Belirtildiği gibi, ön planda verimli bir işlemcidir.

Elbette eski işlemciye göre değişen sadece transistör sayısı değil. M2 Pro ayrıca 32 GB’a kadar birleşik bellek sunar. M2’nin birleşik bant genişliğinin iki katı. Tam bir değer isterseniz dahili bellek için 200GB/s bant genişliği olduğunu söyleyebiliriz.

Çekirdek sayısına gelince, M2 Pro 10 ve 12 CPU çekirdek seçenekleriyle geliyor. Burada çekirdek, verimlilik ve performansta farklı kombinasyonlar görüyoruz. En iyi sürüm, 4 verimlilik çekirdeğine karşı 8 performans çekirdeğine sahiptir. Diğer sürümde performans çekirdeği sayısı 2 adet daha azdır.

M1 Pro ile karşılaştırıldığında 10 çekirdekli versiyonun bile %20 daha iyi performans sağladığı söyleniyor. Yani çekirdek performansı da arttı.

Gelelim GPU birimine. M2 Pro ayrıca entegre bir GPU ile birlikte gelir. Bu GPU’da 19 çekirdek görüyoruz. Eski nesle kıyasla çekirdek sayısı biraz arttı.

Ayrıca L2 önbellek miktarı da değişti. Kesin veriler açıklanmadı ancak daha fazla L2 bellek ile grafik hızlarının %30 arttığı söyleniyor. Özellikle görüntü işleme performansında artış sağlanmıştır.

M2 Max ne sunuyor?

Gelelim Max modelinin özellikler kısmına. M2 Pro ve M2 Max ikilisinin en üst modeli Max modelidir. Dizi özellikle transistör sayısı ile dikkat çekiyor. 67 milyar transistörle paketlenmiş M2 Max işlemci, amiral gemisi M2 modelinden 4 kat daha fazla olan 96 GB’a kadar hızlı yerleşik bellek desteği sağlar.

Bu, yerleşik belleğe 400 GB/s bant genişliği verildiği anlamına gelir. Hatta değerleri M2 Pro’dan 2 kat daha iyi görüyoruz.

Çekirdek sayısına geçelim. Yeni nesil çekirdeklerin yer aldığı Max serisi, 12 adet GPU çekirdeği ile geliyor.

Buradaki temel fark, GPU çekirdekleridir. M2 Max modelinde 38 adede kadar GPU çekirdeği görüyoruz. Aynı zamanda L2 miktarının da artırılacağı açıklandı. Tam olarak ne değer söylenmedi.

M2 Pro ve M2 Max işlemciler için açıklanan teknik detaylar bunlar. Bunun dışında işlemcilerin genel yetenekleri hakkında da önemli açıklamalar yapılmış durumda. bunları da eklemek istiyorum

  • Her iki model de en yeni nesil Secure Enclave güvenlik desteğine sahiptir.
  • M2 Pro ve M2 Max modelleri, yeni nesil Neural Engine içerir. 16 çekirdekli AI bölümünde saniyede 15,8 trilyon işlem gerçekleştirilebiliyor. Açıklanan bir diğer bilgi ise AI biriminin bir önceki nesle göre %40 daha hızlı olduğu.
  • Görüntü sinyali işleme birimi yenilendi. AI modülü ile birlikte bu kısım kameranın görüntü kalitesini üst sıralara çıkarıyor.

Yeni işlemcilerle donatılmış MacBook Pro ve Mini modellerini de ele alacağız. Şimdilik işlemciler hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın