medyauzmani.com

Apple, kullanıcı verilerini topladığı için para cezasına çarptırıldı!

Teknoloji devi Apple’ın piyasaya sürdüğü iPhone ve iPad’lerde de kullanılabilen App Store, yeni cezasıyla dikkatleri üzerine çekti. Öyle ki şirket, App Store’da kullanıcı verilerini izinsiz topladığı için para cezasına çarptırıldı.

Apple’a 8 milyon euro ceza!

Bilindiği üzere Apple ve Google gibi dijital servisler sağlayan şirketler, hedefli reklamlar sunmak için kullanıcılardan veri topluyor. Öyle ki bu firmalar kullanıcılara buna bir son verme fırsatı da sunuyor.

uygulama mağazası

Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlük Komisyonu (CNIL), Apple’ın ülkedeki veri koruma yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle şirkete 8 milyon euro (150 milyon Türk Lirası) para cezası verdi. Öyle ki panel, izinsiz reklam göstermek amacıyla kullanıcılardan veri toplama gerekçesi olarak Apple’ın iPhone’daki iOS 14.6 sürümünü gösterdi.

Konuyla ilgili CNIL tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

CNIL, iPhone işletim sistemi iOS 14.6’da çeşitli amaçlarla ve bir kullanıcı App Store’a girdiğinde reklamları kişiselleştirmek için App Store’daki tanımlayıcıları (verileri) otomatik olarak okuduğunu tespit etti.

Bir Apple temsilcisi, bu cezaya itiraz edeceklerini ve hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Konuyla ilgili ifadesinde de şunları söyledi:

“CNIL, App Store’da arama ağı reklamlarını görüntüleme şeklimizin kullanıcı gizliliğine öncelik verdiğini daha önce kabul ettiği için bu karar bizi hayal kırıklığına uğrattı. İtiraz edeceğiz. Apple Arama Ağı Reklamları, Kullanıcıları ödüllendirerek bildiğimiz diğer tüm dijital reklam platformlarından daha ileri gidiyor. kişiselleştirilmiş reklamlar isteyip istemedikleri konusunda net bir seçeneğe sahiptirler.

Buna ek olarak, Apple’ın arama ağı reklamları asla üçüncü taraf uygulamalarındaki ve web sitelerindeki kullanıcıları izlemez ve reklamları kişiselleştirmek için yalnızca birinci taraf verilerini kullanır. Gizliliğin temel bir insan hakkı olduğuna ve kullanıcının verilerini kiminle paylaşıp paylaşmayacağına her zaman karar vermesi gerektiğine inanıyoruz.”

Peki Apple’a verilen ceza hakkında ne düşünüyorsunuz? Firmanın kullanıcı gizliliği adımlarını nasıl buluyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın