medyauzmani.com

Apple için yeni durum: iPhone veri toplama

teknoloji tanrıçası Apple iPhone Sahiplerinin verilerini toplamakla suçlanıyor. New York’ta şirket aleyhine açılan davada, kullanıcıların verilerinin App Store, Apple Music, Apple TV ve Stocks gibi bazı uygulamalarda izinsiz olarak toplandığı iddia ediliyor. Apple davayı kaybederse iPhone sahipleri için 5 milyon dolar ceza sürebilir.

iPhone verilerini toplayan Apple’a 5 milyon dolar para cezası

ABD’deki dava, Apple için ciddi bir güvenlik ihlali anlamına geliyor. Gerçek zamanlı bilgiler içeren verilerin toplanmasının kullanıcıların gizlilik haklarını ihlal ettiğini belirtti. Ayrıca, kullanıcılarına sağlanan “kişisel verileri kontrol etmenin” Apple’ın politikasına aykırı olduğunu belirtti.

Apple, iPhone fiyatlandırmasında yeni bir stratejiden endişeli!

Dava, Apple’dan 5 milyon dolar tazminat istiyor. Davayı açan avukat Paul Whalen, Apple’ın kullanıcı gizliliğini ihlal ettiğini ve vaat ettiğinin tam tersini yaptığını iddia etti. Apple’ın dava sonucunda ceza alması durumunda iPhone sahiplerinin dava açabilecekleri aktarıldı.

veri; Kullanıcı adı, e-posta adresi ve telefon numarası, iCloud hesabıyla ilişkili kimlik numarası aracılığıyla iletilir. Ancak veri toplama, kullanıcının cinsel yönelimi, dini ve hatta sağlık sorunları gibi hassas bilgileri ortaya çıkarabilir.

Apple bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı. Şirketin gizlilik politikası, kullanıcılara kişisel verilerini bilme, erişme, düzeltme, aktarma, sınırlama, işleme ve silme olanağına üst düzey erişim sağlar.

Bu, Apple’a veri toplama nedeniyle açılan ilk dava değil. Geçmişte şirket, konum verilerini toplamak ve kişisel verileri kullanıcıların izni olmadan üçüncü taraf şirketlerle paylaşmakla suçlanıyordu. Apple’ın yeni davaya nasıl yanıt vereceği ve iPhone sahipleri için sonucun ne olacağı merak konusu.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın