medyauzmani.com

AOC CU34P2C Monitör İncelemesi – Özellikleri Nasıl?

AOC, profesyonel kullanıcılara yönelik iddialı monitör modellerine sahip markalardan biridir. İnceleme masamıza konuk olan AOC CU34P2C monitör modeli de bu iddialı seriler arasında yer alıyor. Yeni nesil kavisli tasarımıyla ekran, teknik açıdan zengin özellikleriyle dikkat çekiyor.

O zaman daha fazla meraklandırmayalım, monitörün hem tasarımını hem de teknik özelliklerini bir ele alalım ve neler sunabileceğini inceleyelim.

AOC CU34P2C monitör nasıl tasarlanır?

Önce tasarımdan bahsedelim. AOC CU34P2C’ye baktığınızda zarif bir ekran görürsünüz. Evet genel olarak sade bir tasarımı var ama elegan bir model diyebilirim. Panel kısmında 3 kenarda çerçevesiz yapı mevcuttur. Üst ve yan çerçevelerin durumu bir yana, AOC yazısı alt çerçevenin de zayıf olduğunu fark ettim.

Bunun dışında elbette tahtanın tasarımı konusunda söyleyebileceğimiz en önemli şey kavisli tasarımın kullanılması. 1500R kavisli ekran, profesyonel kullanım düşünüldüğünde güzel bir görüş alanı sağlıyor.

Panodan ayrılıp destek ayağı tasarımına geçtiğimizde burada yine basit bir yapı görüyoruz. Düz ayaklar yüzeyle tamamen aynı hizada olduğundan ekran titremesi gibi bir sorun yaşamazsınız.

Ayak kısmında dikkatimi çeken bir diğer nokta da ön tarafta biraz boşluk kalmış olmasıydı. Aşağıda eklediğim görselde görebileceğiniz bu alan işinize yarayabilir. Bilgisayar başındayken telefon vs koyabileceğiniz bir yer diyebilirim.

Bu arada, hem taban braketi hem de dik stand montajı basitleştirildi. Birkaç hamle ile kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Fazladan bir alete veya tutturucuya ihtiyacınız yoktur ve fazladan vidalarla uğraşmanıza gerek yoktur.

Ayak kısmında içten gerdirme sistemi kullanılmıştır. Ayağı takın ve alttaki basınç anahtarını çevirerek montajı tamamlayın.

Arka kapak tasarımı nasıl?

Arka kapak için sadece “sade” diyeceğim. Herhangi bir RGB aydınlatmanın, farklı dokuların veya dekorasyonların daha fazla hareket katmasını beklemeyin.

Çıkışları da bu kısma yerleştirmek iyi bir fikirdir. Aşağı bakan portların bir tarafında açma/kapama anahtarı ve güç girişi, diğer tarafında ise HDMI gibi bağlantı portları bulunur. Arka tarafta yan tarafta ek bir USB bağlantı noktası da var. Bu kullanım kolaylığını artırdı.

Yapısı ne kadar rahat?

Kavisli bir ekran söz konusu olduğunda ergonomi de değerlendirilmelidir. Maalesef birçok kavisli ekran modelinde pivot hareketlerini göremiyoruz. AOC CU34P2C monitör, bu konudaki boşluğu dolduran modellerden biridir.

Eğim, döndürme açısı ve yükseklik ayarları yukarı ve aşağı ekran üzerinden yapılabilmektedir. Duvara montaj uyumluluğu da bulunan AOC CU34P2C monitör, VESA-P2 uyumlu bir klipsle birlikte gelir.

  • Eğim: -5 / 23
  • Yükseklik ayarı: 150 mm
  • Dönüş: -180/180

Diğer tasarım detayları

  • Ekran Yerleştirme Boyutları: 611,53 (Y) x 808,34 (G) x 275,13 (D)
  • Ayaksız monitör boyutları: 367,45 (Y) x 808,34 (G) x 100,14 (D)
  • Bağlantı Noktaları: 1x DisplayPort 1.2, 1x HDMI 2.0, 4x USB 3.1 Gen 1, 3,5 mm ses jakı, 1x USB-C 3.2
  • Kutu içeriği: monitörün kendisi, stand ve stand, 1,8 m HDMI kablosu, 1,8 m DisplayPort kablosu, 1,8 m güç kablosu, belgeler.

Yavaş yavaş tasarım kısmını tamamlamak istiyorum. Ama tasarım kısmında aklınıza takılan bir soru olursa yoruma sorunuzu bırakabilirsiniz. Teknik özelliklerine bakalım.

AOC CU34P2C Monitörün teknik özellikleri nelerdir?

En genel teknik özelliklerle başlayacağım. Bundan sonra bahsetmek istediğim başka şeyler var.

AOC CU34P2C monitör 34 inç boyutundadır. 1500R kavise sahip 34 inç panel, gerçekten yüksek bir görüş alanı anlamına gelir. Yani ekran çok büyük. Kavisli olması burada önemli bir avantaj sağlıyor.

Panel tercihlerine baktığımızda VA panelinin kullanıldığını görüyoruz. Arka ışık türü, birçok modelde olduğu gibi WLED’dir. Ancak panel tipi bahsettiğimiz gibi VA’dır.

21:9 en boy oranı sağlayan AOC CU34P2C’nin çözünürlük değerinin 3440 x 1440 piksel olduğunu görüyoruz. Doğruluk açısından profesyonellerin aradığı değeri sunduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu değer ile inç başına 109.7 piksel elde ediliyor. Resim gibi şeylerle uğraşan biri için güzel değerler.

Renk hakkında konuşalım. 16,7 milyon rengi destekleyen AOC CU34P2C ekran; %120 sRGB, %89 Adobe RGB ve %85 NTSC renk kapsamı sağlar.

AOC CU34P2C monitör teknik özellik ayrıntıları

Ekran Boyutu: 34 inç Panel: Kavisli Eğim Çapı: 1500R Panel İşlevi: Yansıma Önleyici Panel Tipi: VAA İzleme Oranı: 21:9, Arka Işık: WLED Çözünürlük: 3440 X 1440 Çalışma Süresi (GTG): 4ms Tepsi Süresi (MPRT): 1ms Parlaklık : 300 nit Yenileme Hızı: 100 Hz Akıllı Kontrast Oranı: 3000:1, Dinamik Kontrast Oranı: 50M:1 İzleme Açısı: 178/178 Görüntü Renkleri: 16,7 Milyon Adaptive Sync: Evet

Genel teknik özelliklerini değerlendirdiğimize göre artık diğer önemli noktalara geçebiliriz. Aşağıdaki bölümleri başlıklar halinde kısaca ele alacağım.

USB-C desteği

USB-C desteği, AOC CU34P2C monitör modelini birçok rakibinden ayıran en önemli özelliklerden biridir. Buna USB-C’nin DisplayPort yedeği diyebiliriz.

Bu bağlantı sayesinde USB-C kullanarak görüntüleri doğrudan ekranda izleyebilirsiniz. Örneğin, dizüstü bilgisayarımı USB-C kullanarak bağladım. Bu durumda, her iki video sinyali de monitöre iletilir ve dizüstü bilgisayarı şarj eder.

Bağlantı noktası 65 watt’a kadar güç sağlayabilir. Tabii ki, hızlı veri aktarımı avantajı da var. Özellikle kullanım konusunda endişe duyan profesyoneller için USB-C’nin iyi bir özellik olduğunu bir kez daha vurgulayacağım.

Dahili hoparlör var mı?

AOC CU34P2C dahili bir hoparlörle birlikte gelir. Herhangi bir ek ses testi yapmadık ancak teknik verilere baktığımızda ekranda iki adet 3W dahili hoparlör olduğunu görüyoruz.

Profesyonel kullanım odaklı bir monitör olduğunu düşünürsek hoparlörlerin yeterli olduğunu söyleyebilirim. Elbette 6W gücünden mucizeler beklemeyin. 🙂

Göz sağlığı için neler yapıldı?

Ekran karşısında saatler geçiriyoruz. Bu nedenle ekran seçiminde göz sağlığı için atılan adımlara dikkat etmemiz gerekiyor. AOC bu konuda gerekli çalışmaları yapmıştır.

Ekran, Düşük Mavi Işık teknolojisine ve Flicker Free teknolojisine sahiptir. Düşük Mavi Işık teknolojisi; Görüntünün rengini değiştirmeden ve görüntü kalitesini düşürmeden mavi ışığı azaltır. Bu sayede kısa dalga boylu mavi ışıkların gözlere verdiği zarar azaltılmış olur.

Öte yandan Flicker Free teknolojisi, yanıp sönme seviyesinin düşürülmesini sağlar. Ekran titremesi ortadan kaldırıldığı için göz yorgunluğu zamanla azalır.

İnceleme ne olursa olsun monitör seçerken göz sağlığı odaklı bu özelliklere dikkat etmenizi tavsiye ederim. Çok fazla ekran süresi harcıyorsanız daha da önemlidir.

Çoklu ekran desteği ne olacak?

Ekranda aynı anda birkaç şey yapıyor olabilirsiniz. Bu noktada çoklu görsel desteği önem kazanmaktadır. AOC CU34P2C monitör ayrıca çoklu görüntü desteği sağlar. PBP ve PiP desteğine sahiptir.

AOC CU34P2C’nin güç tüketim değerleri nasıl izlenir?

34 inçlik bir ekrandan bahsediyoruz. Güç tüketimini de merak ediyor olabilirsiniz. Cihaz için verilen resmi bilgilere göre ekran G enerji sınıfında yer alıyor.

Energystar Test yönetimi tarafından derecelendirildiği üzere, ekran açıkken kullanım 55 watt’tır. Bekleme modunda bu değer 0,5 watt’tır. Ekran kapalıyken tüketim değeri 0,3W’dır.

OSD menüsünde Türkçe dil desteği var mı?

En sevdiğim sitelerden biridir. Türkiye’de halen Türkçe desteği olmayan ve OSD menüleri ile gelen birçok monitör satılmaktadır. Dili bilmiyorsanız, bazı önemli görüntü ayarlarını yapmakta zorluk çekebilirsiniz. AOC, bu seriye Türkçe dil desteğini de ekledi.

Oyunlar için uygun mu?

Yazıda kaç kez kullandığımı hatırlamıyorum ama “profesyonel odaklı” bir ekranla karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha belirteyim. Bu, oyun oynamanın mümkün olmadığı anlamına gelmez.

Elbette oyunlar için de kullanılabilir ama sonuçta oyun monitörü değil. 100 Hz yenileme hızına sahiptir. Oyunlarda oyun monitörü performansı beklemeyin. Oyunu düşünüyorum diyorsanız farklı alternatifleri değerlendirin derim.

Dikkat çekmek istediğim bir nokta daha var.

İncelemeyi hazırlarken ek ekran araştırması da yaptık. Kullanıcı deneyimi ve sunduğu özellikler dışında araştırmalarda dikkatimi çeken nokta sürdürülebilirlik konusu oldu.

Bildiğiniz gibi küresel ısınma tehlikeli boyutlara ulaştı. Kapıda su olmaması gibi büyük sorun. Sonuç olarak, sürdürülebilirlik ve çevre dostu üretim konuları daha fazla önem kazanmıştır.

Özellikle teknoloji şirketlerinin üretim ve çevresel sürdürülebilirlik konularına daha fazla dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuç olarak ürünleri bu açıdan incelemek gerekmektedir.

AOC, CU34P2C ekranlı modelinde çevreye duyarlı üretime yer verdiğinden de bahsetmişti. Marka bu noktada ekranların plastik kısımlarında Energy Star, TCO ve EPEAT gerekliliklerine uygun üretim yapmıştır. Ayrıca bu plastik parçaların %85’i geri dönüştürülmüş plastiklerden üretiliyor.

Bir diğer nokta da ürün kutusu. Ambalajlamada kullanılan karton kutularda %80 oranında geri dönüştürülmüş kağıttan üretilmiş kutular kullanılmıştır.

Üründen bağımsız sürdürülebilirlik konusunda yapılanları sizlerle paylaşmak istedim. Bu detayları verdikten sonra yavaş yavaş sona geçelim.

Son sözler ve genel değerlendirme

AOC CU34P2C oyun monitörü incelememizin sonuna geldik. Genel bir yorum yapacak olursak oldukça çok yönlü bir cihazla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim.

Yeni nesil USB-C bağlantı desteği, ekranın biraz daha öne çıkmasını sağlıyor. Çözünürlük ve renk doygunluğu açısından da belli bir standart sağlandı. Ama böyle bir model tercih edecekseniz ebat ve kaplayacağı alan gibi konuları göz ardı etmeyin derim.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın