https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Anasayfa » Teknoloji Haberleri » Android’deki bu güvenlik açığı ciddi!

Android’deki bu güvenlik açığı ciddi!

Akıllı telefonlar artık hayatımızın en önemli parçalarından biri. Kişisel bilgilerimiz ve banka hesaplarımız gibi çok önemli verileri telefonlarımızda saklıyoruz. Bu arada telefonlarımızın güvende olması çok önemli. Son bilgiler, bazı Android telefonların risk altında olduğunu ortaya koyuyor.

Google Pixel, Samsung ve Vivo sahipleri risk altında

Google’daki hata ayıklama ekibi Project Zero, Exynos modemlerini etkileyen 18 güvenlik açığı belirledi. Tüm bu güvenlik açıklarının saldırganlara akıllı telefon üzerinde tam kontrol sağlayabileceği aktarılıyor. Bunu yapmak için sadece bir telefon numarası yeterlidir.

2022’nin sonlarında ve 2023’ün başlarında keşfedilen 18 güvenlik açığından dördü özellikle kritik kabul ediliyor. Çünkü bu dört güvenlik açığı, yalnızca kullanıcının telefon numarası kullanılarak uzaktan kod yürütülmesine izin veriyor.

Genel olarak, akıllı telefon üreticileri bu tür güvenlik açıklarına karşı aylık güncellemeler yayınlar. Ancak bu durumda bazı Google Pixel, Samsung ve Vivo modellerinin risk altında olduğu iddia ediliyor. Bu durumdan etkileneceği aktarılan telefonlar şu şekilde sıralanıyor:

  • SAMSUNG
    • S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21s, A13, A12 ve A04
  • Google
    • Pixel 6 ve Pixel 7 serisi cihazlar
  • Vivo
    • S16, S15, S6, X70, X60 ve X30 serisi

Bu listede adı geçmese de Exynos Auto T5123 modeme sahip telefonların genel olarak risk altında olduğu beyan ediliyor. Öte yandan çoğu modelde Mart güncellemesi ile bu hatanın giderildiği aktarılıyor. Bu nedenle Mart ayı güvenlik güncellemesinin telefonunuzda olduğundan emin olmanızı öneririz.

Bu güncelleme birçok telefonda yayınlanmış olsa da bazı modellerde bu hata giderme işleminin henüz yapılmadığı gelen bilgiler arasında. Bu nedenle, saldırıya uğramış telefon kullanıcılarının bir güncelleme alana kadar VoLTE ve Wi-Fi Aramayı devre dışı bırakmaları çok önemlidir.

Bu tür güvenlik açıkları sık sık ortaya çıksa da CVE-2023-24033 kodlu bug’ın sadece telefon kullanılarak uzaktan kullanıma izin vermesi oldukça endişe verici. Peki siz akıllı telefonlardaki bu güvenlik açığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

En iyi Android mi? Google Pixel 7 Pro kutudan çıkıyor!

Youtube videosu

SDNTeknolojihaberleri.org.tr
Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın