medyauzmani.com

Android sürümleri için güncel kullanım oranları belli oldu

Android, iOS’un en büyük rakibi olmasına rağmen, güncelleme hızında çok büyük bir fark var. Bunun en büyük sebebi ise Android’in Google’ın elinde olması ve şirketlerin ayrı dağıtım politikaları izlemesi. Hem şirketler hem de Google sürüm yükseltmelerini daha hızlı yapıyor.

Android sürümleri için açıklanan son kullanım oranları tablosu da sürüm yükseltmeleri konusunda gerekli hızlara ulaşılmaya başlandığını gösteriyor. Çünkü Android 13’ün kullanım oranlarına baktığımızda eski sürümlere göre daha hızlı yayıldığını anlıyoruz.

Android Sürümleri Kullanım Oranları – Ocak 2023

Açıklanan verilere göre şu an en çok kullanılan sürüm Android 11. Bu sürüm için genel kullanım oranı %24,4’tür. 6 ay önce açıklanan listelerde Android 11’in lider olduğunu hatırlatalım. Komutanlıkta ne kadar kalacağı tartışılır.

Android 11’den sonra en çok kullanılan Android sürümü Android 10 olacak gibi görünüyor. Android 10 da %19.5 kullanım oranına sahip.

Sıralama yapmadan devam ettiğimizde ise Android 12’nin araya girdiğini görüyoruz. Son çıkan sürümlerden biri olan Android 12, %18,9 kullanım oranına ulaştı. Elbette Android 12’den 13’e geçişlerin olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Son sürüm olan Android 13’e geldiğimizde ise %5.2’lik bir kullanım oranı görüyoruz. 6 ayda ulaşılan bu kullanım oranı başarılıdır. Çünkü eski sürümlerde aynı zaman diliminde %5’leri bu kadar çok göremiyorduk.

Görünüşe göre Google ve markalar arasındaki yeni anlaşmalar işlemeye başladı. Tabii oranlar hala çok düşük. iOS ekosistemiyle eşleşmiyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın