medyauzmani.com

Akıllı telefon pazarı 2022 sonuçlarının açıklanması

Akıllı telefonlar, kullanım alanının artmasıyla birlikte neredeyse tüm dünyada bir ihtiyaç haline geldi. Ancak küresel ekonomik kriz ve salgının neden olduğu çip sorunu nedeniyle, Canalys’in 2022 raporuna göre sevkiyatlarda düşüş yaşanıyor.Canalys, 2022 4. Çeyrek akıllı telefon pazarı raporunu yayınladı. Peki 2022’nin son çeyreğinde akıllı telefon pazarında neler oldu? Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

Apple, 2022’yi bir numaralı akıllı telefon pazarı olarak kapattı

Bir Canalys raporuna göre, dünya çapında akıllı telefon sevkiyatları 2022’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 17 düştü. Bu rakamın 2022’de yüzde 11 düşmesi bekleniyor. 2022’de toplam pazar için toplam satışlar 1,2 milyardan azdı. Artı Tüm bunlar, Apple, iPhone 14 serisinde yaşadığı üretim krizine rağmen son çeyreği zirvede kapattı.

Dev teknoloji şirketi özellikle son çıkan iPhone 14 serisinde önceki yıllara göre yüzde 25 gibi büyük bir pay ile 2022’nin son çeyreğinde zirveye ulaştı. Şirketin en büyük rakibi olan ve Android alanında daha iyi performans gösteren Samsung, yüzde 20’lik pazar payıyla ikinci sırada yer alıyor. Bunun arkasında Samsung’un özellikle katlanabilir akıllı telefon pazarındaki başarısı etkili oldu.

Xiaomi, tüm yıl olduğu gibi 2022’nin son çeyreğinde de düşüş yaşadı ve yüzde 11’lik payla üçüncü sırada kaldı. Teknoloji şirketi, ABD’nin getirdiği yasak nedeniyle son yıllarda yaşanan düşüşün önüne geçemiyor. Xiaomi’nin ardından sırasıyla yüzde 10 ile OPPO ve yüzde 8 ile Vivo ilk beşte yer almayı başardı.

Canalys’in LE Xuan Şefi, 2022’nin 4. Çeyreği araştırma raporundan alıntı yaptı:

Tedarikçiler, yeni pazar gerçeklerine uyum sağlamak için maliyetleri düşürür. Hem kanal ortakları hem de tedarikçiler için zorlu pazar koşulları kolayca zorlu müzakerelere yol açabileceğinden, güçlü kanal ortaklıkları oluşturmak pazar payını korumak için kritik öneme sahip olacak.”

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 2023 yılında akıllı telefon pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın