medyauzmani.com

Akıllı telefon endüstrisi düşüşte: üretim düşüyor!

Akıllı telefon dünyasındaki kıyasıya rekabet bu yıl da artarak devam etti. Birçok önemli firma bu süreçte büyük gelirler elde etmiş olsa da neredeyse tamamı halen ekonomik sıkıntı yaşıyor. Bu durum üretim rakamlarına da yansımaktadır.

Akıllı telefon üretimi üçüncü çeyrekte düşüş gördü

Son TrendForce araştırması, üçüncü çeyrekte akıllı telefon dünyasında neler olduğunu ortaya koyuyor. Her yılın üçüncü çeyreği, üretim rakamlarında bir artışa tanık oldu. Ancak bu yıl durum değişti. Araştırmaya göre akıllı telefon üretimi bu dönemde ilk kez bu çeyrekte azaldı ve bir önceki yıla göre yüzde 11 düşüş gördü.

akıllı telefon üretimi

Bu düşüşle birlikte bu çeyrekte 289 milyon akıllı telefon üretildi. Bu gerilemenin nedeni ise dünya genelindeki ekonomik belirsizlik ortamı. Dev şirketler bu süreçten dolayı kendilerine aşırı sınırlar koyuyorlar. Öte yandan Apple, Çin’deki “sıfır toleranslı koronavirüs” politikasının ve beraberindeki protestoların kurbanı oldu.

Öte yandan üretim söz konusu olduğunda ise Samsung’un yükselişi göze çarpıyor. Şirket, önceki çeyreğe göre yüzde 3,9 artışla 64,2 milyondan fazla telefon üretti. Üretim sorunlarıyla karşı karşıya kalan Apple, 50.8 milyon iPhone üreterek ikinci sırada yer aldı. Xiaomi (Redmi, Poco ve Black Shark alt markaları dahil) üçüncü, Oppo (Realme ve OnePlus dahil) dördüncü ve Vivo (iQOO dahil).

akıllı telefon üretimi

Bu gerilemenin temel nedeni elbette ekonomik krizdir. Qualcomm geçtiğimiz günlerde bu durumla ilgili bir açıklama yayınladı. Şirkete göre, sektör yeniden toparlanacak. Şirket, akıllı telefon dünyasının 2023’ün ikinci yarısından itibaren toparlanacağını öngörüyor. Madalyonun diğer yüzüne bakacak olursak, ekonomik sıkıntılar en az 9 ay daha devam edecek.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın