medyauzmani.com

Airbus sürücüsüz DragonFly’ı test ediyor

Havayolu hava otobüsüSürücüsüz sürüş teknolojilerinin uçaklarda test edilmesine başlandı. yusufçuk Projesi kapsamında A350-1000 üzerinde yer ve uçuş testleri gerçekleştirdi. Testler, operasyonları daha güvenli ve verimli hale getirmek için otonom uçuş sistemlerinin fizibilitesini değerlendirmeyi amaçlıyor.

Airbus DragonFly Otonom Sürüş Asistanı nedir?

DragonFly olarak bilinen uçuş asistan paketi, otomatik acil durum yönetimi ve otomatik iniş gibi çeşitli alt sistemleri içeriyor. Otonom teknoloji, bu sistemlere bir dizi sensör, bilgisayarla görme algoritmaları ve yönlendirme hesaplamaları ile güç sağlar.

Geçen gün yapılan testlerde DragonFly, pilot yetersizliğini (herhangi bir uçuş ekibinin sağlık sorunları nedeniyle görevlerini yerine getirememesi) başarıyla yönetti. Uçak, uçuş alanı, arazi ve hava koşulları gibi dış faktörleri dikkate alarak otomatik olarak yeni bir rota oluşturdu. Ayrıca hem Hava Trafik Kontrolü hem de Havayolu Operasyonları Kontrol Merkezi ile irtibat kurdu.

Airbus, Toulouse-Blagnac Havalimanı’nda gerçek zamanlı koşullarda test edilen destek fonksiyonlarını da inceledi. Teknoloji, mürettebatı sesli engel uyarıları, hız sabitleyici ve belirli bir havaalanı haritası kullanarak yönlendirdi. Bu özellikler, düşük görüşlü inişlerde hayati olabilir.

Projenin başkanı Isabelle Lacaze, “Airbus A350 uçaklarından biriyle gerçekleştirilen bu testler, operasyonları iyileştirecek ve daha güvenli hale getirecek teknoloji arayışındaki bir dizi adımdan biri” dedi.

Uçak kazalarından kaçınmak için drone kullanacaklar.

Bu testlerin başarıyla tamamlanması, kendi kendine sürüş teknolojisinin ticari uçaklara entegrasyonunun çok yakında gerçekleşebileceğini gösteriyor. yusufçuk; Uçmayı daha güvenli, daha verimli hale getirerek ve pilotların iş yükünü azaltarak endüstri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın