medyauzmani.com

ABD ONAYLI: İran için Starlink etkinleştirildi!


Komşu ülkelerimizden İran’da Mahsa Emini isimli bir kadın, başörtüsü kuralına uymadığı gerekçesiyle kolluk kuvvetleri tarafından dövüldü ve hayatını kaybetti. O zaman İran’da hükümetin bastırmakta güçlük çektiği protestolar başladı.

Bu nedenle İranlı hükümet yetkilileri, baskıcı ama etkili bir çözüm yöntemi olarak gördükleri yasağı uygulamaya başladılar. Bu faktörlerin en önemlilerinden biri internet özgürlüğünün kısıtlanmasıydı. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, bu duruma bir son vermesi için uydu internet hizmeti Starlink’in sahibi Elon Musk’a yeşil ışık yaktı.

Uydu internet fikri uzun yıllardır tüm dünyanın gündeminde. Elbette Starlink’in şirketi, Elon Musk’ın şirketi bu alanda lider. Şu anda yörüngede 2.000’den fazla uydusu var. Ayrıca, 2027 yılına kadar bu sayıyı 40.000’e çıkarmak için FCC’den (Federal İletişim Komisyonu) izin alabildi.

Starlink uyduları
Çıplak gözle görülebilen Starlink uyduları

Bu hizmeti kısaca açıklamak gerekirse, alçak Dünya yörüngesine (160-2 bin km) gönderilen ve bu nedenle çıplak gözle dahi görülebilen Starlink uyduları, diğer uydular gibi ortada (2000 – 35 bin km) değildir. alıcılar sayesinde fiber optik internet hizmeti vermektedir.

Böylece, bir şehrin göbeğinde, ıssız bir dağın tepesinde, çölde veya Antarktika’da olsanız da dünyanın her yerinde yüksek hızda internete sahip olabilirsiniz.

Yani Elon Musk’ın ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in ardından söylediği gibi, Starlink İran halkının kullanımına açılsaydı, orada yaşayan insanlar etkilenmeden ücretsiz, yüksek hızlı internete sahip olacaklardı. Hükümet yasağı.

Starlink anteni
Starlink Uydu İnternet Servis Bağlantı Anteni

Blinken’in açıklamasında:

Bugün, İran halkının internet ve bilgi özgürlüğünün devamını sağlamak için harekete geçtik. Sonuç olarak, İran hükümetinin sansürüne karşı koymak ve iletişimin devam etmesine izin vermek için genel bir lisans çıkardık.”

Bu gönderide Elon Musk şunları söyledi:Starlink aktif…” cevap için.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın