medyauzmani.com

ABD, Çin’de süper bilgisayarları yasakladı


Geçtiğimiz yıllarda bazı Çinli teknoloji şirketlerine casusluk iddiaları nedeniyle yasak getiren ABD, listeye yeni şirketler ekleyecek. New York Times’ın haberine göre Beyaz Saray yetkilileri, süper bilgisayarların üretiminde kullanılan bileşenlerin Çin pazarında satışını engelleyecek.

İlk olarak 2019 yılında Trump tarafından ortaya atılan iddialar, Huawei’nin ABD pazarında ürün satışlarını kısıtlamasına neden olmuştu. Joe Biden’ın başta devlet araştırma laboratuvarları olmak üzere başka kurumları da ekleyerek yasağın kapsamını genişleteceği iddia ediliyor.

ABD, Çin’de süper bilgisayarları yasakladı

Reuters tarafından yayınlanan habere göre ABD yönetimi, Çin’deki yarı iletken sektörünün gelişimine müdahale etmek istiyor. Gelişmiş süper bilgisayarlar listesinin başında yer alan ABD, sistem sayısı bakımından ayrı bir konuma sahip olan Çin’e ihracatına son verecek.

ABD, Çin'de süper bilgisayarları yasakladı

Dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin, yasak listesindeki kuruluşlara ABD yapımı herhangi bir teknoloji satması yasaklanacak. Alınacak önlemlerin sadece Çin hükümetini değil, akademik kurumları ve Alibaba gibi teknoloji şirketlerini de etkileyeceği tahmin ediliyor.

İddialar arasında Çin’in yüksek teknolojili silahlar geliştirmek için süper bilgisayarlar kullandığı da yer alıyor. Süper bilgisayarlar kullanarak siber casusluk faaliyetleri yürütmenin de mümkün olduğunu belirtmekte fayda var.

Nvidia geçtiğimiz aylarda ABD hükümetinin süper bilgisayarlar ve yapay zeka gibi alanlarda kullanılan çiplerin Rusya ve Çin’e satışına kısıtlamalar getirdiğini açıklamıştı. Bu sınırlama yakında tüm işletmelere uygulanacak gibi görünüyor.

ABD yasakları hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde ve SDN forumunda paylaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın