medyauzmani.com

AB ertelendi: Apple Lightning’i bir süre daha kullanabilecek

Avrupa Birliği, 7 Haziran’da yaptığı bir oylamada, Apple ürünlerinin Lightning yerine USB-C’ye geçmesi gerektiğine karar verdi. Bunun hemen ardından Amerika Birleşik Devletleri aynı statüyü elde etmek için çalışmaya başladı. Sonuç olarak önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek olan iPhone 15 serisinin USB-C portu ile geleceği söylendi. Fakat bugünkü bilgiler itibariyle bu durum değişti. Peki ne oldu? Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

Apple bir süreliğine Lightning yerine USB-C kullanabilecek

Avrupa Birliği düzeni, tüm elektronik cihazlar için ortak bir şarj cihazının kullanılmasını zorunlu kılar. Bu nedenle önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek olan iPhone 15 serisinde Apple, USB-C bağlantı noktası yerine Lightning’i kullanabilir. Avrupa Birliği, Hukuk 28 Aralık 2024 Uygulamaya karar verildi

Bu sayede Apple, istenirse iPhone 17 serisine kadar Lightninig bağlantısını kullanmaya devam edebiliyor. Ancak şirketin 28 Aralık 2024 tarihinden sonra piyasaya süreceği modeller için USB-C portunu kullanmak gerekecek.

Yasayla ilgili ilk karar verildikten sonra teknoloji devi, hoşuna gitmese de bu durumu değiştirmek için hiçbir çaba göstermedi. Müşteriler, iPhone’larında bir USB-C bağlantı noktası varsa artık Lightning kabloları satın almayacak. Bu da şirketin gelirinde azalmaya yol açacaktır.

Tüm bunlara rağmen Apple, Lightning’i askıya alıp USB-C’ye geçme kararı almayabilir. Zira bazı teknoloji analistleri Apple’ın iPhone 15 serisi ile köklü değişiklikler yapacağına inanıyor.Ayrıca şirket, modellerinde yeni girişe alışmak için 2024’ü beklemeden USB-C’ye geçiş yapabilir.

Öte yandan USB-C’nin kayıtlı olmadığını da belirtelim. Tüm hakları USB-IF Corporation’a aittir. Bu nedenle Apple, USB-C’ye geçerlerse herhangi bir üçüncü taraf çevre birimi gönderemez.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple 2024’ü beklemeden USB-C portuna geçmeli mi yoksa Lightning’den devam mı etmeli? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın